Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
28. září 2014 14:09, aktualizováno  18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud v Liberci rozhoduje o vazbách v kauze Oleo Chemical. Hrozí i Babákové

Advokátka Karolína Babáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokátka Karolína Babáková. | foto: archiv Karolíny BabákovéČeská pozice

PRAHA/LIBEREC Na základě návrhu státního zástupce rozhoduje v tuto chvíli soud v Liberci o uvalení vazby na čtyři z deseti obviněných v kauze Oleo Chemical. Mezi osobami, u kterých žalobce žádá vazbu, je i advokátka Ivo Rittiga Karolína Babáková. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdila další Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová.

K tématu

"V současné době probíhá vazební zasedání na soudě v Liberci. Rozhoduje se o Karolíně Babákové, dvou obviněných z firmy Oleo Chemical a dalších dvou ze společnosti Peskim," uvedla brzy odpoledne pro server Lidovky.cz Kožiaková Oboňová.

Jedna z pěti obviněných s návrhem na vazbu už byla propuštěna. Řekl to advokát ženy Jiří Matzner. Jméno klientky nechtěl zveřejnit. Státní zástupce Adam Borgula novinářům řekl, že návrh na vzetí do vazby stáhl, protože už nehrozilo, že by propuštěná mohla ovlivňovat svědky.

Soud by měl ještě dnes večer rozhodnout o vzetí do vazby u čtyř lidí. Podle informací ČTK jde o jednatele daňové a poradenské firmy Peskim Petra Michala, Rittigovu právničku Karolínu Babákovou a zakladatele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka a Kamila Jirounka. Lhůta pro rozhodnutí uplyne v pondělí ráno, soud případ projednává od 11 hodin dopoledne.

Zbytek obviněných byl propuštěn na svobodu, přičemž jednomu chce státní zastupitelství nechat odebrat pas. Kromě lobbisty Ivo Rittiga se na svobodu dostal i provozní šéf firmy Oleo Chemical Radomír Kučera. Na svobodu se dostal i Rittigův obchodní partner Peter Kmeť, který v případu figuruje také jako obviněný.

Skupina, která podle vyšetřovatelů kromě vyvádění peněz z Oleo Chemical prala špinavé peníze a krátila daně, byla zadržena v pátek.

Kauza Oleo Chemical

Kauzu petrochemické společnosti Oleo Chemcial lze rozdělit na několik větví.

  • Tou první, na kterou se dle informací LN nyní zaměřil protimafiánský útvar, jsou dodávky bionafty do pražského dopravního podniku. Oleo Chemical palivo dodávala v letech 2010 až 2012.
  • Společnost tehdy spolupracovala s karibskou firmou Cokeville Assets, která jí poskytovala poradenské služby a má blízko k lobbistovi Ivu Rittigovi. Ten je obviněný v kauze jízdenek pro dopravní podnik, v níž se Cokeville Assets rovněž objevila.

Oleo Chemical má dva hlavní vlastníky. Jsou jimi Kamil Jirounek, který v těchto dnech čelí soudu kvůli falešné směnce, a Michal Urbánek, který měl na starosti právě dodávku bionafty do dopravního podniku a je známým bývalého radního pro dopravu Josefa Noska (do roku 2013 člen ODS). Podnikatel Jirounek je pak zajímavý tím, že má blízko k lidem kolem uprchlého byznysmena Radovana Krejčíře a finančníkovi Petru Sisákovi, který je znám z kauzy Key Investments.

  • Druhou důležitou větví kauzy Oleo Chemical je koupelnářská firma Ravak. V případu, kterému se rovněž věnují kriminalisté, jde o to, že představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Ravak tvrdí, že se tak stalo na základě zfalšovaných dokumentů. Urbánek s Jirounkem z Olea Chemical trvají na tom, že naopak Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy.
  • Byli to právě lidé z Ravaku, kteří v roce 2011 v útrobách firmy Oleo Chemical našli dokumenty související s firmou Cokeville Assets blízké Ivu Rittigovi. O několik měsíců později s nimi na veřejnost přišel Nadační fond proti korupci. Byl to právě Ravak, kdo odstartoval hon na Rittiga.

VŠE o kauze Oleo Chemical na serveru Lidovky.cz

hmHana Mazancová, ogoOndřej Golis, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...