Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Líbím se sám sobě. I ženám

Česko

Před deseti lety jsem poprvé na vlastní kůži okusil ženské kosmetické radovánky. Tehdy se jednalo o žert, který měl posloužit jako námět pro reportáž. Dnes stojím na druhé straně barikády. Nic ženského mi není cizí. Že je to zženštilé? Ale jděte! A co je mužného na chlupech trčících z uší?

Prolog: Psal se rok 2000 a s kolegou Ivanem Brezinou jsme právě přestoupili z Lidových novin do pánského lifestylového magazínu QUO – nyní Maxim. Po pár týdnech v nové redakci jsme dostali nápad na skvělou reportáž. Prozkoumáme ženský svět. Odhalíme, po čem ženy touží. Na vlastní kůži prožijeme typický Ženský den.

Ráno jsme zašli na dvě hodiny do posilovny (nikoli ke strojům, ale jen tak hopsat s kuřátky), potom na kávu a dortíček (ten mrkvový, z Bakeshopu) a pak už hurá na nákupy. Kvůli focení jsem se tenkrát musel nasoukat do průhledných šatiček (vzpomínám, jak mi padalo neposlušné ramínko) a odpoledne jsem půl druhé hodiny lelkoval u manikérky, která mi na prsty připevnila dlouhé rudé drápy. Mňauuu!

Nekonečný a značně náročný den korunoval mejdan plný cocacoly, brambůrků a videokazet, při jejichž sledování ozdobily naše obličeje tajemné pleťové masky. Ostatně přesně tak mi tehdy celá problematika ženského tělesného šlechtění připadala. To jsem ovšem ještě netušil, jak mě několik následujících let v lifestylovém titulu poznamená na duši i na těle.

Holátka vpřed!

Jen v rychlosti si připomeňme malou paralelu. Na začátku devadesátých jsem studoval na filozofické fakultě, kde měly ženy a dívky jednoznačnou převahu. Co si pamatuji, snad žádná z nich se neholila v podpaží, žádná si neholila nohy, natožpak klín. Byly stoprocentně přírodní.

A pak se najednou všechno změnilo, ženské tělo prošlo strhující revolucí. Během pár let vymizely chlupaté ženské nohy z pražských ulic. Čísla statistik mluví jasně. V kategorii mladších žen od 20 do 25 let se v Česku holí pravidelně 70 až 80 procent dotázaných (osobně bych tipoval minimálně 99 procent). A muži si na to rychle zvykli. Neoholené ženské nohy dnes dokonce považují za jednu z nejošklivějších věcí světa, stejně jako podpaží.

Souhlasím všemi deseti. Když občas spatřím v tramvaji slečnu, které z podpaží raší mocný porost chlupů, cítím se značně nesvůj, a občas dokonce předčasně vystupuji.

Jenže stejný pocit mám i v případě mužů. Pokud se na veřejnosti ukazují v tílku, vyholené podpaží je prostě estetická a zčásti i hygienická povinnost. První impulz k tomuto postoji mi dal rozhovor s Patrikem Eliášem, který jsme dělali v časopise Maxim. Hokejová hvězda se přiznala, že si holí tělo, a současně dosvědčila, že tento nový zvyk praktikuje stále více hokejistů a dalších sportovců.

Bylo zrovna jaro a mně to stále vrtalo v hlavě. A pak přišel den D. Ráno jsem si oholil tvář, oblékl si tílko a chtěl vyrazit do redakce. Jenže pak jsem si tílko zase sundal a oholil se také v podpaží. Dodnes pamatuji na ten zvláštní pocit, když jsem se zbavil mnohaletého porostu. Jako by mi najednou něco chybělo. Ale rychle jsem si zvykl a začal se holit pravidelně. Za pár týdnů jsem přidal také hruď. Je to hrozně nakažlivé... Ostatně kreativci z reklamních agentur už spřádají ďábelské plány na vyholení celé mužské populace – celkem vtipný kousek. Jak to má probíhat, najdete na adrese www.oholsime.cz.

Módu holátek nastartoval model Mark Wahlberg, který v reklamní kampani firmy Calvin Klein na počátku devadesátých let předváděl své perfektně vyholené svalnaté tělo a nagelované vlasy. Tehdy působil jako UFO. Přestože se někteří sportovci, jako kulturisté či cyklisté, holili už nějakou dobu, mezi normální populaci se holení rozšířilo až začátkem třetího tisíciletí.

Spousta mužů si najednou uvědomila, že se jim chlupaté tělo prostě vůbec nelíbí. „I mužské tělo vypadá bez chlupů mnohem lépe,“ svěřuje se můj známý z posilovny Martin. Holí se celý, od hlavy až k patě, jednou za týden. „Pamatuji si na chvíli, kdy jsem šel poprvé s oholeným tělem do sauny. Připadal jsem si dvojnásobně nahý. Ale rychle jsem si zvykl, hlavně proto, že jsem nebyl sám,“ vypráví Martin.

Co na to ženy Ve stejné době jako on udělala podobné rozhodnutí spousta dalších mužů. A i když se dnes často píše, že holení je na ústupu, není to pravda. Chcete důkaz? Není nic jednoduššího. Udělal jsem malý výzkum z terénu. Měsíc jsem po očku sledoval muže v posilovně a sauně, kam s Martinem pravidelně chodím. A počítal. Výsledek? V současné době je to půl na půl. Chlapi se už běžně holí, nejvíc v podpaží, na druhém místě je hrudník a rozkrok. A jak se na to dívají partnerky?

„Často se v nejrůznějších anketách dočtu, že ženám jsou vyholení muži odporní. Není to pravda. Podle mých zkušeností se to ženám líbí. Na začátku jsou možná trochu překvapené, ale když si zvyknou, samy mi později říkají – už si nějaký zarostlý, neměl by ses oholit?“ tlumočí své zkušenosti Martin.

A jeho slova potvrzují i ženy. „Oholené přirození u muže je úplně úžasné. Penis vypadá větší a myslím, že je to i hygieničtější. Možná, když to muž zkusí, tak zjistí, že i jemu je to příjemnější. Jde o to, nebát se zkusit něco nového,“ svěřila se mi nedávno přední česká stylistka s cizokrajným jménem Georgina Abanto. No tak sláva.

Ještě před pár lety mužská kosmetika víceméně neexistovala. Jenže pak kosmetické firmy zjistily, že mužská krása znamená nově objevený zlatý důl, a trh zaplavily krémy a masky na (mužskou) pleť, krémy proti (mužským) očním vráskám či gely na (mužské) vlasy. Vynález metrosexuála chytil do pasti miliony mužů.

Sexy a špinavý Jenže tady mluvíme o trendu, kterému podléhají především mladí lidé z velkých měst. Když se podíváme na celek, zjistíme, že polovina českých mužů nepoužívá deodorant. Připadá jim to zženštilé. Zatímco v cizině je to skoro fifty fifty, u nás si chlapi stále říkají: chlap je prostě chlap a žena mě má milovat takového, jaký jsem. „Po nás chtějí, abychom vypadaly nádherně, ale pro svá těla neudělají nic,“ stěžuje si Georgina Abanto. Po pravdě řečeno, když potkáte chlapíka, kterému trčí chlupy z nosních i ušních dírek, není to trochu ohyzdné? Přitom stačí pinzeta a nůžtičky.

Pro mnohé je muž pečující o své tělo možná žensky rozmařilý, ale co když se podíváme zpátky do antiky? Staří Řekové soupeřili v zápase i rétorice, hloubali o filozofických otázkách, ale nezapomínali cvičit a udržovat svá těla.

Pokračování na straně II

Líbím se sám sobě. I ženám

Dokončení ze strany I

Tělo je naše trojrozměrná vizitka. Je přece nesmyslné, abychom se starali o své zuby a vlasy, zatímco svaly necháme ochabnout a břicho obalíme deseti kilogramy sádla! Jenže kolik mužů po třicítce pravidelně cvičí? Deset procent? To se pak nemůžeme divit, že patříme k největším tlusťochům na světě. Přitom pupek, ať se omlouvá jakkoli, je jen výrazem zdravotní ignorance a fyzické lenosti. Všechny ty řeči o sexy mozku jsou jen obyčejnou výmluvou, že ten jejich prostě nevypadá jako Brad Pitt. „V moderní společnosti se vrací kult těla. Dobrá postava prostě patří ke standardu úspěšného člověka,“ souhlasí bývalý mistr světa ve sportovním aerobiku David Huf. Hurá na plastiku Trend fyzické krásy vede nejen k rozkvětu posiloven, ale také k rostoucímu počtu mužů, kteří využívají služby plastických chirurgů. „Největší zájem je o botulotoxin, aplikovaný především na partie čela a někdy také kolem očí,“ vysvětluje doktorka Nina Koutná z Kliniky GHC Praha. Podle jejího odhadu tvoří muži zhruba patnáct procent tuzemské klientely. Ale jak společnost bohatne, dá se očekávat rostoucí zájem. To ostatně napovídají i čísla ze zahraničí. V Británii stoupl počet mužských klientů mezi rokem 2004 a 2005 o dvě třetiny, a v USA se za posledních pět let počet mužů v ordinacích plastické chirurgie dokonce ztrojnásobil.

Mužští klienti požadují zákroky, po nichž bude jejich tvář vypadat přirozeně, nebude vykazovat stopy stárnutí, a především nebude působit unaveně. „Muži chtějí vypadat odpočatě a mladě. Hlavně jde o manažery, kteří jednají s lidmi, a tudíž jim záleží na tom, jak vypadají. Další podstupují kosmetické zákroky kvůli svým partnerkám,“ vysvětluje Koutná. A co všechno si muži nechávají opravovat? Vedle vyhlazení vrásek muži žádají nejčastěji transplantaci vlasů či operaci povislých očních víček.

Doktorku Koutnou už navštívil i osmatřicetiletý Martin, který zde před pár týdny absolvoval sérii zákroků elektrolipolýzy na odstranění tuku z břicha. Chtěl zlikvidovat takový ten zatvrzelý špíček, který nedokázal zničit ani v posilovně. „Bylo to docela legrační. Do břicha mi zapíchli asi deset tenounkých jehliček, do kterých pak pustili proud rozkládající tuk. Pro krásu se musí trpět,“ popisuje Martin svůj ojedinělý zážitek. Samozřejmě žertuje, protože zákrok není bolestivý.

„Pro krásu se musí trpět,“ žertuji občas i já sám, když si v mrazivém zimním ránu obouvám tretry, nasazuji čepici a vyrážím na pravidelnou hodinovou běžeckou kúru do Prokopského údolí. Ale lepší je být mladý a krásný než starý a ošklivý.

Když jsem se zbavil porostu v podpaží, byl to zvláštní pocit. Jako by mi najednou něco chybělo. Ale rychle jsem si zvykl...

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat