"Nic nového pod sluncem. Je to zcela absurdní," napsal Michal Moroz serveru Lidovky.cz.
Olomoucký státní zástupce Rostislav Bajger v analýze píše, že Moroz se snažil ovlivňovat obsazení významných pozic Generální inspekce bezpečnostních sborů nebo policejního prezidia.
"Týká se to všech"
U Nagyové se našly listiny týkající se veřejných zakázekPři domovní prohlídce loni v červnu u Jany Nagyové se podle žalobců našly listiny týkající se veřejných zakázek. I to vyplývá z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. "Materiály k různým zakázkám mají shodnou formální úpravu. Již prvotní analýzou materiálů bylo zjištěno, že se u stejných zakázek vyskytují varianty, kdy za shodný objem provedených prací či poskytnutí služeb je stanovena rozdílná cena, a to i několikanásobně," tvrdí žalobci. |
"Telefonicky probíral situaci kolem Vlastimila Rampuly, který byl rozhodnutím ministra spravedlnosti (Jiřího Pospíšila) odvolán z funkce vrchního státního zástupce v Praze, avšak později se do této funkce po zrušení rozhodnutí ministra soudem vrátil. Stanislav Mečl, jmenovaný v předmětném mezidobí, mimo jiné nařídil dohledovou prověrku některých trestních věcí u Městského státního zastupitelství v Praze. V návaznosti na to Tomáš Hrdlička v jednom z telefonických hovorů vyzýval Petra Dimuna, aby 'nepodržel Pospíšila', neboť trestní věci, které jsou předmětem oné dohledové prověrky, se týkají všech," popisuje dokument, který ve čtvrtek obdrželi obhájci stíhaných a jehož pasáže citoval deník Mf Dnes a Aktualně.cz. Server Lidovky.cz jej publikuje v celém znění.
Kvůli Pospíšilovi si však Moroz podle státního zástupce volal i s lobbistou Ivo Rittigem,"který dále komunikoval i přímo s Vlastimilem Rampulou, a který byl v kontaktu s Janou Nagyovou. Ze záznamů vyplynulo, že Grygárek se osobně stýká s Rittigem a dále bylo zjištěno podezření, že Rittig je schopen Rampulovi dávat určitá 'zadání'," stojí v dokumentu.
Jediná záchrana bude Grygoš, říká Rittig
Rittig měl například Morozovi říct, že "to v pondělí převezmou, takže tam budou moci uklízet tři dny, že se o tom bavil s Liborem a ten něco vymyslí". "Toto je třeba dávat do souvislosti s aktivitami Grygárka bezprostředně po návratu Rampuly do funkce vrchního státního zástupce, k němuž došlo rozsudkem Městského soudu v Praze právě z pátku 17. 2. 2012," vypočítává Bajger.
Když nakonec Pospíšil ve funkci zůstal, Rittig to podle dokumentu komentoval tak, že "jejich jediná záchrana bude asi ten Grygoš, aby to tam všechno zařídil".
"Z nově zjištěných skutečností vzniklo podezření, že se Grygárek s dalšími osobami (Michal Moroz a další) měl dopustit další trestné činnosti, a to trestného činu sabotáže," konstatuje státní zástupce.
"Jak mám komentovat něco, o čem se dozvídám útržkovitě z médií, ale bez uvedení konkrétní věci, které jsem se měl dopustit. Mluvit s lidmi není trestné, to byla má práce. Ničeho protizákonného (natož proti státu) jsem se nedopustil," napsal Moroz.
Jak tak závažný trestný čin vyšetřovatelé zdůvodňují? Argumentaci najdete v analýze na straně 14.
Razie, která vedla k pádu vlády
|