31. března 2017 14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Libuše volá Londýn. Tajná vysílačka se ozve po 75 letech, v éteru zazní morseovka parašutistů

Replika radiostanice Libuše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Replika radiostanice Libuše. | foto: Archiv Rota Nazdar

LÁZNĚ BOHDANEČ Přelom března a dubna 1942. Výsadkář Jiří Potůček, člen operace Silver A, bojuje sám proti nacistům. Z půdy budovy rybářských sádek čp. 148 v Lázních Bohdaneč vysílá prostřednictvím radiostanice s krycím názvem Libuše depeše zahraničnímu odboji v Londýně. Úspěšně. Po 75 letech se tajná vysílačka ze stejného místa ozve znovu a s téměř původním zvukem.

Libuše bude vysílat z autentického stanoviště, z něhož přesně před 75 lety vysílal v období mezi 20. březnem a 4. dubnem 1942 radiotelegrafista výsadku SILVER A Jiří Potůček a kde se dodnes nachází původní antény, které na místě radista zanechal. Vysílání, jež bude na frekvenci přibližně 3553 kHZ v provozu po dobu 14 dní, začne v pátek ve 22 hodin pod speciální volací značkou OL 75 SILVER A. Zvuk v éteru bude prakticky stejný jako u originální radiostanice Libuše.

Repliku anglické radiosoupravy sestavili s pomocí radioamatérů členové spolků Rota Nazdar, Československá obec legionářská a Rybniční hospodářství, které akci Libuše volá Londýn připomínající 75. výročí působení parašutistů skupiny Silver A pořádají. Ukázky komunikace se objevily na facebookové stránce akce.

„Léta nás lákalo vyzkoušet si, jak zní dobové vysílání v éteru. S panem Václavem Bustou z Hradce Králové jsme tak sestavili naprosto přesnou repliku radiostanice Libuše, ke které se nám podařilo sehnat řadu originálních válečných dílů,“ přiblížil Vilém Fencl, prezident spolku Rota Nazdar.

Během bádání se jim prý podařilo učinit i několik dílčích historických objevů. „Libuše je například v literatuře často označována jako radiosouprava Mk. III, my ale dnes víme, že se jednalo o stanici verze Mk. VI C,“ pochlubil se Fencl.

O vysílání je podle něj mezi amatéry velký zájem. „Sami jsme zvědaví, z jakých koutů planety se volání naší Libuše podaří zachytit a kdo se s námi bude chtít spojit,“ dodal.

Rota Nazdar

- Klub vojenské historie Rota Nazdar je spolek, který připomíná historii československého státu a oživuje mnohdy pozapomenuté skutečnosti, aby sdělil široké veřejnosti, že v našich dějinách nebyla jen temná místa. - Zabývá se zejména československými legiemi ve Francii, armádou první Československé republiky a západním odbojem. Založen byl roce 1993.

- Spolu s dalšími spolky tvoří uskupení „Muži presidenta Edvarda Beneše“, které pořádá řadu akcí se zaměřením na československý odboj ve Velké Británii.

Na sobotu 1. dubna pak spolek chystá v Lázních Bohdaneč celodenní program věnovaný československému odboji za druhé světové války. Kromě dobového vysílání během něj předvede i sestavu radiostanic, kterou pro komunikaci s protektorátem používala Vojenská radiová ústředna v Londýně.

Právě díky ní měli českoslovenští zpravodajci pro své spojence neocenitelné informace. Rota Nazdar mimo jiné veřejnosti předvede výcvik a nasazení parašutistů z Anglie do Protektorátu či praktické využívání jejich výsadkářské výbavy.

Radioamatéři najdou bližší informace na webu qrz.com při vyhledání volací značky „OL75SILVERA“.

rsaRobert Sattler

Personal Consult s.r.o.
Technolog (H4494)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz