Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Libye slavila návrat teroristy

Česko

Abdal Basat Midžrahí, odsouzený za atentát nad Lockerbie, se ze zdravotních důvodů vrátil do vlasti

LONDÝN/PRAHA Ve čtvrtek v noci vystoupil na libyjském letišti v Tripolisu střídmě oblečený nenápadný muž, kterého vítaly davy lidí. Vypadalo to, jako by se do země vracel spíše národní hrdina než terorista, který si ve vězení odpykával trest za podíl na atentátu, při němž po pádu letadla u skotského Lockerbie v roce 1988 zahynulo 270 lidí.

Propuštění Abdala Basata Muhammada Midžrahího, který byl ve Skotsku v roce 2001 odsouzen na doživotí s možností propuštění nejdříve po 27 letech, se však u některých amerických rodin setkalo s nevolí. Ty totiž stále požadují, aby Midžrahí strávil konec života ve vězení, neobměkčily je ani zdravotní důvody, kvůli kterým 57letý bývalý tajný libyjský agent Skotsko opustil. I mnozí Britové se domáhají vysvětlení všech záhad opřádajících tragédii letu Pan Am 103.

Jeho návrat do země tak oslavují snad jen Libyjci a jeho nejbližší. „Je to úžasný moment, na který jsme čekali celých devět let,“ nadšeně řekla BBC Midžrahího manželka. „Dům praská ve švech, všichni, kteří ho mají rádi, jsou tu s námi,“ prohlásila a dodala, že se těší, až konečně se svým mužem oslaví ramadán.

Otec pěti dětí Midžrahí svým nynějším vzhledem ani zdaleka nezapadá do stereotypních představ o arabských atentátnících. Přesto deset let figuroval na seznamu FBI jako nejhledanější terorista světa.

Před rokem mu ale lékaři diagnostikovali rakovinu prostaty a nemoc postupovala velmi rychle. Podle lékařů mu zbývají pouhé tři měsíce života. Proto byl začátkem tohoto týdne omilostněn a vrácen zpět do vlasti.

Midžrahí se narodil v roce 1952 v Tripolisu. Studoval ve Spojených státech a také několikrát navštívil Velkou Británii. Později se oženil a s manželkou se usadil v domě na předměstí Tripolisu. Pracoval jako agent u libyjských tajných služeb a podle vyšetřovatelů atentátu u Lockerbie byl napojen na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Spolu se svým kolegou Chalífem Fímou byl britskými a americkými vyšetřovateli označen jako autor atentátu. Zatímco Fíma byl pro nedostatek důkazů propuštěn, Midžrahí dostal doživotí. Usvědčily ho kusy oblečení, kterým byla obalená bomba nalezená mezi troskami letadla. „Jsem tichý muž. Nikdy jsem s nikým neměl problémy,“ prohlásil tehdy na videu, které bylo promítáno v soudní síni. Dodal že lituje všech obětí, které při atentátu přišly o život. Lítost projevil i před svým čtvrtečním odletem ze Skotska, ale dodnes popírá svoji vinu.

Odpovědnost za atentát u Lockerbie uznala v roce 2003 Libye dopisem Organizaci spojených národů a zavázala se zaplatit pozůstalým celkem 2,7 miliardy dolarů odškodného. OSN kvůli tomu na Libyi uvalila řadu sankcí. V následujících letech se objevily i snahy případ znovu prošetřit, ale nakonec se tak nestalo. Nyní se objevují i spekulace, že spíše než soucit nad umírajícím stojí za jeho propuštěním politika a libyjská ropa. Podle amerického listu The New York Times je Midžrahíův návrat do vlasti velmi příhodně načasován do doby, kdy si Muammar Kaddáfí znovu buduje svoje místo na slunci globální politiky.

„Jeho jedinou prioritou je strávit poslední okamžiky, které mu zbývají, se svou rodinou,“ řekl CNN Midžrahíův právník. Na to však ostře reagovali příbuzní obětí, kteří si stěžovali, že jejich blízcí takovou možnost neměli.

***

„Dům praská ve švech, všichni, kteří ho mají rádi, jsou tu s námi,“ uvedla Midžrahího manželka

„Jeho prioritou je strávit poslední okamžiky, které mu zbývají, s rodinou,“ řekl právník

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!