Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Libyjská ropa neteče

Česko

Banky odmítají platby za ropu pro Kaddáfího, OPEC je připraven sáhnout do svých zásob

TRIPOLIS/PRAHA Obchody s libyjskou ropou zamrzly. Americké banky včera přestaly kvůli sankcím zúčtovávat veškeré dolarové transakce s Libyí.

„Banky nechtějí financovat obchody s Libyí, takže v tuto chvíli nikdo peníze za ropu nedostává,“ řekl agentuře Reuters obchodník jedné evropské ropné společnosti „Nemají na výběr, je tu embargo na dolary směřující do Libye a z ní.“

Sankce uvalené na režim Muammara Kaddáfího americkou vládou tedy vstupují do praxe. Jako první zastavila obchody s Libyí banka Morgan Stanley, která surovinu nakupuje pro své klienty. Následovaly ji velké ropné koncerny Exxon Mobil nebo ConocoPhillips, které zastavily veškeré dodávky ropy z Libye.

Na oznámení televizní stanice Al-Džazíra o tom, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí zahájil vyjednávání podmínek svého odstoupení, reagovaly včera trhy zklidněním a cena ropy mírně klesla.

Barel severomořské ropy Brent klesl o 1,5 procenta na 113,30 dolaru a oslabil i barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) na 103,50 USD.

Přetrvávající nepokoje stály Libyi doposud 100 milionů dolarů denně. Původní denní produkce 1,6 milionu barelů každým týdnem klesala, nyní se zastavila úplně. Libye je přitom dvanáctým největším světovým exportérem ropy. Tankery přepravující libyjskou surovinu zůstaly včera podle největší lodní makléřské firmy Clarkson mimo provoz.

Aby výpadek dodávek z Libye netlačil ceny ropy opět vzhůru, bylo by možné zvýšit těžbu v zemích sdružených v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Členové kartelu, který produkuje celou třetinu světové ropy, se shodují na tom, že prozatím není nutné produkci zvyšovat. Jsou ale připraveni v případě potřeby jednat. „Zásoba ropy i cena akcií jsou na uspokojivé úrovni,“ řekl včera Muhammad Sálih Sadá, ropný ministr Kataru. Írán, který nyní ropnému kartelu předsedá, vidí situaci na ropných trzích také optimisticky. „Žádný nedostatek na trhu není. Dodatečné dodávky od OPEC nejsou zapotřebí,“ řekl včera agentuře Reuters íránský guvernér OPEC Mohammad Alí Chatíbí. Ten se také domnívá, že nedávný prudký nárůst cen je jen psychologickým momentem. Ceny ropy za poslední dva týdny v souvislosti s nepokoji a boji v Libyi vzrostly zhruba o 20 procent.

Dlouhodobý růst cen ropy by mohl negativně ovlivnit globální ekonomiku, probouzející se z vleklé krize. „Pokud by se ceny ropy dostaly až na 140 dolarů za barel, vyspělé země by čekal druhý propad do recese,“ řekl včera známý americký ekonom Nouriel Roubini.

Autor: