Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lichtenštejnové si opraví hrobku

Česko

VRANOV U BRNA Lichtenštejnsko sotva navázalo s Českou republikou diplomatické vztahy a knížecí rod hned začne řešit problém, který ho možná bolí více než ztracený majetek – stav rodové hrobky ve Vranově u Brna, o niž přišli po druhé světové válce stejně jako o své zámky.

Do místa posledního odpočinku desítek členů rodu ještě nedávno zatékalo, prostory pod vranovským chrámem mají popraskané stěny a prostor působil odstrašujícím dojmem. „Hrobka je pro Lichtenštejny velmi silná emocionální záležitost,“ upozornil jihomoravský hejtman Michal Hašek po setkání s korunním princem Aloisem.

I po investici několika milionů korun z krajského a státního rozpočtu podpírá empírový vstup do hrobky výdřeva a stěny pokrývají mapy od zatékající vody. Právně hrobka Lichtenštejnům nepatří – v katastru nemovitostí je prostor s desítkami rakví zanesen na vranovskou farnost a fakticky ji spravuje paulánský řád. Dovnitř pauláni nikoho nepouští, i když dříve bývala hrobka otevřena při poutích. Skoupí jsou řeholníci i na informace. Práce v hrobce prý stále pokračují. Další už plánuje krajský úřad, konkrétní plány ale zatím nevznikly. „Oprava by měla být financována z rodinného fondu Lichtenštejnů, podrobnosti se stanou otázkou dalších jednání,“ uvedl hejtman.

Hlava Lichtenštejnska kníže Hans Adam II. při své návštěvě ve Vranově v roce 2006 asistoval u přejmenování plochy vedle kostela na náměstí Knížat z Liechtensteina. Tehdy poznamenal, že o Vranov mají zájem, přestože si již vytvořili hrobku ve Vaduzu. V té vranovské poslední rakev přibyla na začátku 90. let.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...