Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lichtenštejnská knížecí rodina nechá opravit hrobku ve Vranově

Česko

  13:43
BRNO/VRANOV U BRNA - Silně zchátralá knížecí hrobka Lichtenštejnů by měla být do dvou let zrekonstruována. Hrobka je součástí klášterního komplexu ve Vranově u Brna. Je v ní pohřbeno asi 50 členů tohoto šlechtického rodu.

Znak Lichtenštejnů zdobí vstup do zámku ve Valticích - někdejšího rodového sídla. foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

"Opravy přijdou na bezmála 33 milionů korun," řekl ředitel vídeňského lichtenštejnského muzea Johann Kräftner.

Úpravy nebude hradit Lichtenštejnsko, ale přímo knížecí rodina. Půjde o složité úpravy, spočívající především v odvětrání zavlhajícího objektu, opravu vstupního portálu do něj, který má narušenou statiku, a obnovu několika rozpadajících se rakví.

Hrobku nechal ve vranovském klášteře, v němž sídlí řád paulánů, vystavět kníže Maximilián Lichtenštejn (1578 až 1643). V hrobce se začalo pohřbívat počátkem 17. století. Na počátku 19. století pak musel být objekt podstatně rozšířen. Posledním pochovaným se stal v roce 1938 kníže František I..

Když se následně rodina přestěhovala do současného sídla ve Vaduzu v Lichtěnštejnsku, nechala tam postavit novou hrobku. Vranovská tedy nebude po plánovaných opravách, které by měly začít po letních prázdninách, sloužit původním účelům.

Antropologové budou zkoumat pozůstatky
Objekt je nutné odizolovat proti vlhkosti a zajistit, aby do něj nevtékala voda z dešťů. Počítá se s obnovením zazděných průduchů, jež původně zajišťovaly provzdušňování hrobky, a tím pomáhaly proti zavlhání. Novinkou bude vytápění objektu. Měl by být vyhříván jen částečně, a to topidly umístěnými ve sloupech.

Opraveny budou i rozpadající se dřevěné části budovy. Obnovu potřebuje především 14 rakví podléhajících vlhkosti. Při těchto pracích budou antropologové zkoumat pozůstatky zesnulých.

Rekonstrukce lichtenštejnské hrobky je jedním z prvních velkých projektů spojujících Lichtenštejny a Českou republiku. Diplomatické vztahy mezi knížectvím a ČR byly navázány teprve loni. Dlouho tomu bránily nevyjasněné majetkové spory.

Rod Lichtenštejnů vlastnil před druhou světovou válkou především na Moravě rozsáhlé majetky. Zabavily je komunisté, a to včetně známého Lednicko-valtického areálu s četnými známými památkami. O tom, nakolik byl tento krok z dnešního pohledu zákonný, by se v budoucnu mělo ještě jednat. Lichtenštejnové ale dosud o navrácení majetku v ČR nepožádali.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj

Mohlo by vás zajímat