Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci začal v 9 hodin. Zahájení poslední komentované prohlídky bylo v 16. hodin. Vstup byl zdarma bez předchozí registrace.
Dopoledne se na místě i vzhledem k počasí netvořily dlouhé fronty, jako to bývalo v minulosti. „Pouštíme po 20 minutách a na každou prohlídku je zhruba 30 lidí. Zatím je vždy plno, ale lidé nemusí čekat dlouhé fronty,“ řekla iDNES.cz Kateřina Šetelová Dušková z Úřadu vlády.
Kdo nestihl dnešní návštěvu paláce, nemusí litovat, znovu bude otevřený 7. října.
První písemná zmínka o stavbě na místě současného Lichtenštejnského paláce je z roku 1555. Objekt několikrát změnil podobu i majitele, mezi něž patřil rod Kaiserštejnů a Lichtenštejnové. V současnosti slouží vládě k reprezentačním účelům a k ubytování významných hostů. V apartmánech umístěných ve druhém patře pobývali při návštěvě Prahy například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. Přízemní sály a salonky slouží k pracovním a přátelským setkáním.
Lidé si během komentované prohlídky mohli projít trasu od schodiště a vstupní chodby přes modrý salonek, kapli, salonek Kampa, zlatý sál, hnědý sál a zahradní salonek až do palácové zahrady.
Takto vypadaly prohlídky v roce 2021
Otevřená byla i zahrada Strakovy akademie
V 10 hodin se pro veřejnost otevřely brány zahrady Strakovy akademie, která prošla v loňském roce rozsáhlou renovací. Vstup byl možný bránou z Kosárkova nábřeží, a to do 18 hodin. Prohlídky zahrady se konají pravidelně každou sobotu do 14. října.
Rekonstrukce zahrady odstranila některé původní necitlivé zásahy, jejím cílem bylo podle úřadu vlády také dát zahradě reprezentativní charakter a navázat na styl a dílo původního architekta Františka Thomayera. Zahradníci regenerovali víc než 11 tisíc metrů čtverečních trávníku, obnovili živé ploty a zasadili stovky růží.