Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Lidé bez práce převádějí děti

Česko

Nezaměstnaných je v Brně více než přechodů, mohou se starat o bezpečnost dětí.

A dokonce tím pomohou například městské policii.

BRNO Chcete dostat peníze? Kromě úklidu můžete například převádět děti před školami, zavelela radnice v Brně-Židenicích. Je jednou z těch, které využívají dlouhodobě nezaměstnané k netradičním úkolům. Kdyby tak učinily další radnice, mohlo by výrazně ubýt kolizí školáků a aut.

Muži a ženy nastupující do tzv. veřejné služby přitom nejsou následovníky někdejší Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti. Rozšiřují projekt Strážce přechodů, který donedávna koordinovala městská policie. „Není to tak, že by se do něj zapojení dobrovolníci vyloženě neosvědčili. Ale praxe ukázala, že bude lepší, když přece jen bude nějaká motivace,“ vysvětlil mluvčí městské policie Zdeněk Novák.

Na strážnících zůstalo jen „logistické“ zajištění. „Samotné strážce přechodu si vybírají úřady městských částí, my je pak proškolíme, dodáme reflexní vesty, terčík k zastavování aut a naše hlídky je pak jezdí kontrolovat,“ doplnil Novák. Prověřují třeba i to, zda nejsou pod vlivem alkoholu.

Podmínka: minimálně dvacet hodin práce pro obec měsíčně Lidé, kteří jsou déle než šest měsíců bez práce a pobírají přitom sociální dávky, mají nárok na zvýšení odměny za předpokladu, že odvedou minimálně dvacet hodin práce pro obec - většina radnic takové lidi využívá při úklidu, ale mohou pomáhat například při provozu kulturních zařízení.

Židenický starosta Roman Vašina je s novinkou spokojen, nápad tak má podporu radnice. „Ideální by bylo, kdyby takový strážce mohl stát u všech škol, které jsou u frekventovaných silnic. Bylo by asi dobré, kdyby se do toho vložilo město, vyšlo ředitelům a ředitelkám škol vstříc a vnesl se do toho systém, který by jim zajistil vhodné podmínky,“ míní Vašina.

Zavedení „hlídačů“ vyhovuje i školákům „Je to prima, mnohem míň se tady teď bojím přecházet,“ přiznal jeden ze žáků u Základní školy Krásného v Židenicích.

Strážce přechodu tady nastupuje „do služby“ každý všední den už krátce po sedmé ráno a dalších čtyřicet minut je v jednom kole. „Jako škola jsme sice o takovou pomoc přímo nežádali, ale teď jsme rádi, že tady strážce je,“ přiznává ředitelka Anna Velanová. Rodiče i pedagogové měli zpočátku trochu obavy, že muž bude pro děti terčem posměchu, ale není to tak. „Dokázal si zjednat respekt a opravdu se hodně snaží,“ pochvaluje si Velanová.

A jeho přítomnost má vliv i na samotné pedagogy. Už si prý snad nikdo nedovolí nevýchovně zkrátit si cestu jinudy než přes zebru. V souvislosti s úterní nehodou z Obřan připomínají, že by to zvýšilo i ostražitost řidičů.

Podobně nezaměstnané využívají například v Krnově, v Litvínově dostali na starost roznášení úředních dopisů. Přesto zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová opakovaně kritizovala, že v některých oblastech nemohou sehnat práci pro obce a přicházejí tak o peníze, byť snahu mají.

Údaj o počtu lidí, jichž se opatření týká, se mění například v souvislosti s intenzitou prací v zemědělství, stabilně je jich více než půl roku bez práce v ČR na 120 tisíc.

***

VEŘEJNÁ SLUŽBA Bez aktivity přijdou lidé o tisíce korun * Veřejná služba, uvedená do praxe loni, je pro obce i lidi dobrovolná. Týká se lidí, kteří jsou déle než půl roku bez práce. * Kdo se do ní zapojí, může si prací vylepšit základní příspěvek v hmotné nouzi. Nezaměstnaný, který neodpracuje 20 hodin měsíčně, přijde na sociálních dávkách o 1106 korun, kdo odpracuje 30 hodin, dostane bonus ve výši 553 korun. * Důvodem nezájmu o veřejnou službu může být i nelegální práce. Nezaměstnaní lidé pobírající sociální dávky tak mohou vydělávat více, než kdyby se do veřejné služby zapojili.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: