Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Končí zákaz volného pohybu, od pátku mohou lidé opět za hranice. Po návratu musí mít test, nebo jít do karantény

ilustrační snímek foto: Petr LundákMAFRA

Praha - Epidemiologové se báli, že velikonoční davy vystřelí počty nákazy do nepěkných čísel. Čerstvá data ale ukázala, že to dopadlo dobře, a podle expertů přišel jasný signál: nazrál čas vrátit se k normálnímu životu. Vláda proto ve čtvrtek večer oznámila, že od pátku ruší omezení volného pohybu osob, a sérii dalších uvolnění.
  22:05aktualizováno  24. dubna 9:41

Lidé se mohou ve volném prostoru pohybovat ve skupinách deseti osob, a ne maximálně dvou, jako tomu bylo dosud. Češi mohou od pátku zároveň opět cestovat do zahraničí.

Středeční podíl odhalených nákaz na počtu testů, který byl zatím nejrobustnější, činil 1,12 %, nejméně od 4. března. Reprodukční číslo osciluje mezi 0,53 a 0,96. „Jeho variabilita po 1. dubnu nedosahuje jedničky, to je nejlepší výsledek, jaký jsem mohl přednášet. Epidemie je zastavena. Je možné, ba i nutné vrátit se do normálu,“ řekl před večerním rozhodnutím vlády šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Kabinet ve čtvrtek schválil nový „jízdní řád“ v rušení restrikcí. V pondělí otevřou všechny obchody do 2,5 tisíce metrů čtverečních, mají-li svůj vchod a nejsou-li v aspoň jednou tak velkém nákupním centru. I na ta přijde řada o dost rychleji – zákazníci do nich budou moci přijít 11. května.

Co všechno ve čtvrtek rozhodla vláda

„Není možné propásnout jediný den, zavřené firmy to stojí neuvěřitelné peníze,“ řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Pondělní várka otevírání je jistá, ostatní bude záležet na vývoji pandemie.

Vedle provozoven do 2,5 tisíce metrů čtverečních začnou po neděli fungovat také autoškoly, posilovny či fitnesscentra. Otevřou se i kostely pro maximálně patnáct lidí, bude možné jít do knihovny, venkovního areálu zoo nebo botanických zahrad.

V pondělí se otevřou i vysoké školy pro všechny studenty, tedy už ne jen ty v posledním ročníku. Dál ale platí hygienická trojčlenka: na dýchadlech rouška, rozestupy, dezinfekce, ve vybraných provozech i rukavice.

Mezi vládou představenými fázemi návratu k normálu pořád zůstávají rozestupy, aby epidemiologové mohli včas zahlásit, že je naopak potřeba ubrat, kdyby se ukázalo, že pandemie zdivočela. Mezi nadcházejícím pondělím a dvěma dalšími, kdy se kus trhu zase rozvolní, jsou dvoutýdenní rozestupy.

Prozatím to zdravotní odborníci vidí nadějně a sami vyzývali, aby se ozdravná kúra věnovala už také ekonomice. „Počet osob, které efektivně šíří virus, je nízký. Můžeme rozvolňovat. Připravíme detailní plán koncentrovaný do několika balíčků. Snažíme se o návrat k normálnímu životu,“ uvedl hlavní epidemiolog Roman Prymula.

Havlíček doplnil, že v tempu, které nyní Česká republika nasadila, srovnává krok například se sousedním Německem či Rakouskem. Slováci se zase při svých plánech orientují podle těch našich, ostatně národní hospodářství jsou provázaná.

Obezřetnost trvá

To, že se uspíší uvolnění, neznamená dle Havlíčka, že vláda přestane finančně pomáhat podnikatelům a živnostníkům. Naopak počítá, že jim hlavně systémem bankovních záruk o něco usnadní prvotní kroky po odstávce.

„V mezinárodním srovnání se Česká republika pohybuje mezi premianty Evropy, možná i světa ve zvládání epidemie. Stále by lidé ale měli být obezřetní, chtěl bych všechny vyzvat, aby nepolevovali. Čísla mohou zůstat dobrá, když budeme všichni dodržovat pravidla,“ zdůraznil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Hojně skloňované kadeřnice a holiči se chopí nástrojů 11. května. Ve stejný den budou moci lidé s čerstvými frizurami a sestřiženým vousem zajít na letní zahrádku kavárny či restaurace. V posledním balíčku, který připadá na 25. května, odstartuje turistická sezona. Tehdy se vyvětrá v hotelích, kempech a penzionech, kuchaři s číšníky se vrátí do restaurací, hospod a kaváren i ve vnitřních prostorách. Rodiče dětí mladších 15 let si budou moci na chvíli oddechnout od nových profesí dočasných učitelů, protože začne být možné i vypravit potomka na ozdravný pobyt a podobně.

Kolik lidí pohromadě?

Tehdy vláda rovněž povolí kulturní, sportovní a společenské akce většího typu, nechala si zatím nevyplněnou kolonku, kolik maximálně na taková setkání bude moci přijít lidí. Ve starém, pesimističtějším plánu se hovořilo o horním stropu padesáti účastníků, ale podle Havlíčka se nyní vyjednává, aby číslo mohlo být vyšší.

Zvláště sportovci po tom volají, třeba fotbalový zápas s oběma mančafty, náhradníky na lavičce a realizačním týmem se ani s prázdnými tribunami do padesátky nevejde. Ale čím víc platících nadšenců bude moci přijít, tím šťastnější budou i v barech, hudebních či tanečních klubech, v kinech nebo divadlech.

Vláda změnila zásadně i režim pohybu přes hranice: zákaz vycestovat od pátku nahradí možnost vyrazit i na dovolenou. Při návratu se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus nebo jít do dvoutýdenní karantény, řekl ministr Vojtěch.

Překážky jsou tak zatím spíš na druhých stranách hranic, kde je zhusta omezen příjezd cizinců. Ale aspoň Chorvatsko ve čtvrtek oznámilo, že je připraveno otevřít hranice pro turisty. K této úlevě vedlo i to, že někteří Češi mentálně špatně nesli zavřené hranice jako připomínku komunismu, ale také, že zdejší vyhladovělá ekonomika potřebuje návštěvníky z ciziny.

Milníky koronavirové krize v Česku

1. března - Testy v ČR odhalily první tři případy nákazy. Všichni nakažení přicestovali z Itálie. V dalších dnech počet pozitivně testovaných stoupal.

10. března - Bezpečnostní rada státu zrušila od 11. března na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Již dříve přerušilo výuku České vysoké učení technické (ČVUT), Vysoká škola ekonomická či Česká zemědělská univerzita. Řada měst rozhodla také o uzavření mateřských škol.

12. března - Vláda vyhlásila od 14:00 kvůli výskytu nového typu koronaviru na 30 dnů nouzový stav na celém území ČR. Podle rozhodnutí byly od 13. března ráno zakázány akce s účastí nad 30 osob (již od 10. března platil zákaz pro akce nad 100 osob), začal platit i zákaz vstupu na sportoviště. Byl také zakázán vstup do provozoven stravovacích služeb mezi 20:00 a 06:00.

13. března - Vláda s platností od půlnoci na pondělí 16. března zakázala cizincům vstup do ČR a Čechům cestování do zahraničí. Češi po návratu z 15 rizikových zemí museli do karantény.

14. března - Vláda od 06:00 zpřísnila opatření, uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a několika dalších. Uzavřeny byly i restaurace, mohly nabízet jen prodej z okénka nebo rozvoz.

15. března - Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu. V jeho čele stanul náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Krátce před půlnocí vláda zakázala s účinností od půlnoci na pondělí 16. března volný pohyb lidí po celé ČR. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

16. března - Byly ohlášeny první tři vyléčení z covid-19. Pacienti byli z Děčína a patřili mezi první nakažené v ČR.

18. března - Kabinet schválil zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který začal platit od půlnoci na čtvrtek 19. března. Vláda též vymezila dvě hodiny, kdy smějí nakupovat jen lidé starší 65 let.

21. března - Počet případů nákazy překročil tisícovku.

22. března - V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem. Pětadevadesátiletý muž trpěl řadou zdravotních problémů.

23. března - Vláda prodloužila uzavření obchodů i restaurací do 1. dubna. Zpřísnila také podmínky pro zajíždění za prací za hranice. Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví také ještě více omezilo sdružování, nově se lidi smějí pohybovat na veřejně dostupných místech nejvýše po dvou. Ministerstvo se podle médií místo krizového zákona s odkazem na nouzový stav tentokrát opřelo o zákon o ochraně veřejného zdraví, čímž lidé a firmy přišli o možnost žádat ze zákona kvůli uzavřeným provozovnám o odškodnění. To vzbudilo kritiku opozice.

24. března - Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila řadu zákonů. Mimo jiné zvýšila schodek státního rozpočtu pro letošní rok z původních 40 miliard na 200 miliard korun.

26. března - Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření, podle kterého se zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách nebude od 06:00 27. března vztahovat na zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost.

30. března - Vláda prodloužila omezení volného pohybu po celé ČR do 11. dubna do 06:00. Do stejného termínu kabinet prodloužil zákazy prodeje. Vláda také schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu, jeho vedení po Romanu Prymulovi převzal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Prymula se začal věnovat projektu chytré karantény, který se začal testovat na jižní Moravě.

6. dubna - Vláda rozhodla, že od úterý 7. dubna mohou lidé individuálně sportovat na venkovních sportovištích, otevřou se sběrny a výkupny surovin a od čtvrtka 9. dubna budou moci za přísnějších podmínek otevřít i hobbymarkety, železářství a opravny jízdních kol.

- Počet vyléčených přesáhl stovku.

9. dubna - Vláda prodloužila nouzový stav do 30. dubna. Vláda prodloužila omezení provozu úřadů do 19. dubna. Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem.

- Počet zemřelých, u nichž se prokázal koronavirus, přesáhl 100. Počet provedených testů přesáhl 100.000.

13. dubna - Počet uzdravených přesáhl 500.

14. dubna - Vláda představila plán pro otevírání obchodů a provozoven. Rozdělila ho do pěti etap od pondělí 20. dubna do pondělí 8. června.

17. dubna - Počet zotavených přesáhl hranici 1000.

20. dubna - Vláda rozhodla, že živnostníci a podnikatelé postiženi opatřeními proti šíření nákazy budou dostávat jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu.

21. dubna - Počet zemřelých, u kterých se prokázala nákaza koronavirem, přesáhl hranici 200.

22. dubna - Sněmovna schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun.

23. dubna - Soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod. Kabinet večer schválil soudem zrušená opatření jako krizová opatření vlády podle krizového zákona.

  • Počet vyléčených z nemoci covid-19 v ČR přesáhl 2000.
  • Vláda na základě epidemiologického vývoje uspíšila svůj harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven v Česku. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května. Už od pondělí by se měly otevřít provozovny s plochou do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem. Od pondělí se také mohou otevřít vysoké školy pro všechny ročníky.
  • Vláda od pátku ruší zákaz volného pohybu osob. Lidé se zároveň budou moci ve volném prostoru pohybovat ve skupinách deseti osob. Po uvolnění zákazu volného pohybu osob bude opět možné cestovat do zahraničí.