Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Lidé by mohli mít nárok na dva PCR testy měsíčně zdarma, celkový počet se ale výrazně sníží

Antigenní testování obyvatel na covid. foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA - Hlavní hygienička Pavla Svrčinová bude navrhovat, aby z veřejného zdravotního pojištění byly o letních prázdninách hrazeny z veřejného zdravotního pojištění dva PCR nebo antigenní testy na covid-19 měsíčně. Řekla to České televizi. Reálně tak bude testování méně dostupné, protože dosud se lidé mohou nechat bezplatně testovat antigenním testem každé tři dny. Cena PCR testu by se také podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera měla snížit na 640 korun.
  12:41

V současné době je negativní test jednou z variant, jak může občan prokázat bezinfekčnost proti covidu-19. Dalšími možnostmi jsou potvrzení o uplynutí 14 dní od dokončeného očkování nebo 90 dní od nákazy. Podle vyjádření ministra z minulého týdne se zvažuje, že se tato doba zdvojnásobí. Pro některé služby či akce stačí potvrzení o tom, že člověk test podstoupil ve škole či v zaměstnání.

Plán vlády: PCR testy pro Čechy zdarma přes celé léto, aby neměli tak velké náklady na dovolenou

Prokázat se některou z těchto možností se lidé musí například u kadeřníka, v posilovně nebo na zahrádce restaurace. Do budoucna se s touto povinností počítá i při ubytování, koncertech, divadelních představeních nebo návštěvě vnitřních prostor restaurací. Pro některé činnosti nejsou školní či pracovní samotesty povolené. Zejména mladší lidé, kteří ještě nemají očkování dokončené, tak budou testy dál potřebovat a podle návrhu hlavní hygieničky na ně budou mít nárok jen dvakrát měsíčně.

Očkování nebo negativní test, většinou metodou PCR, je v současné době potřebný také pro cestování nebo do Česka po dovolené. S okolními zeměmi už ČR nastavuje mírnější vzájemná pravidla, o společném postupu vyjednává také Evropská unie.

Nové odběrové místo pro testování na covid-19 otevřel pražský magistrát ve...
U nádraží v Pardubicích zahájilo provoz mobilní testovací centrum

Se zlevňováním PCR testů přišel už před rokem tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Když nastavil maximální cenu, kterou platí laboratoři samoplátci i zdravotní pojišťovny na 1674 korun, některé nemocnice je nechtěly dál dělat, protože se jim nevyplatí. Od začátku roku je úhrada pojišťovny za test a odběr znovu snížená na 1276 korun, samoplátci platí dál zhruba 1500 korun. Cena antigenního testu pro samoplátce je asi 300 až 400 korun. Maximální úhrada od pojišťovny je 351 korun.

Veřejné zdravotní pojištění hospodaří v letošním roce asi s 350 miliardami korun. Největší zdravotní pojišťovnu VZP loni stálo testování zhruba čtyři miliardy korun, letos počítá asi s 4,3 miliardy. U ní je pojištěno asi 60 procent populace, další náklady mají ostatní pojišťovny. Náklady všech sedmi pojišťoven na příspěvky na pořízení samotestů pro firmy budou při současné frekvenci jednou týdně celkem 480 milionů korun za měsíc.

Autor:

Mohlo by vás zajímat