Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lidé dostanou dopisy o tom, že se mají nechat očkovat. Rozesílat je budou pojišťovny

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Ministerstvo zdravotnictví poté, co zpřístupnilo očkování bez registrace, připravuje další krok, jak přesvědčit k vakcinaci více lidí. V příštím týdnu by měly zdravotní pojišťovny rozeslat všem dospělým pojištěncům dopis s výzvou, aby se nechali očkovat. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ho dostanou i očkovaní, těm poděkuje.
  15:50aktualizováno  18:45

Očkování je jediná cesta, jak se vyhnout lockdownům, uvedl Vojtěch. Vakcína podle ministra funguje dobře

Dopisy dostanou lidé i kvůli prevenci rakoviny, avizoval na konci června premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr potvrdil, že příští týden se otevřou zřejmě tři další centra pro očkování bez registrace, v Praze, Brně a Ostravě.

Ke čtvtrku je očkováno alespoň jednou dávkou 60 procent dospělé populace, přesto podle Vojtěcha dopis očkovaní dostanou. „Problém je, že pojišťovny mají data o tom, kdo už je očkovaný, se zpožděním,“ vysvětlil.

O tom, že by pojišťovny mohly lidi k očkování dopisem vyzvat, odborníci nebo některé opoziční strany hovoří už od začátku vakcinace v prosinci loňského roku. Podobné pojišťovny posílají třeba lidem, kteří by měli kvůli prevenci rakoviny přijít na vyšetření. Například na obeslání dvou milionů lidí bylo z evropského projektu na prevenci rakoviny vyčleněno 62 milionů korun, dopisy ale chodily lidem, kteří na ně nezareagovali, opakovaně.

„Dopis pro pojištěnce je ale jen jedním z nástrojů, jak oslovovat veřejnost,“ řekl k tomu zdravotnický expert koalice Spolu, poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Obecně je podle něj nejefektivnější cílené zvaní v kombinaci se zapojením praktických lékařů a ambulantních specialistů. „Lékař je často pro pacienta důvěryhodnou autoritou, která se schopna vysvětlit nezbytnost vakcinace,“ dodal. Ve Sněmovně dnes řekl, že vláda má finančně motivovat lékaře, aby během měsíce navštívili své registrované pacienty, kteří zatím nebyli očkováni, a přesvědčovali je.

Hledají se další místa, kde se bude očkovat bez registrace. Jedno se otevře na Smíchově, vyrůst má i v Brně

Podle Vojtěcha je rozeslání dopisů i v zájmu zdravotních pojišťoven, protože očkovaní lidé neskončí v nemocnici, což je výrazně dražší. Nejčastěji podávaná vakcína Pfizer/BioNTech stojí 314 korun za jednu dávku a dalších 160 korun dostane zdravotnické zařízení za její aplikaci. Proti tomu týden hospitalizace stál pojišťovnu v době nejvyšších příplatků za pacienty s covidem-19 na běžném lůžku přes 62.000 korun, na jednotce intenzivní péče skoro 600 000 korun.

Úspěšný je podle Vojtěcha pilotní projekt očkovacích center bez registrace, která se v pondělí otevřela v nákupním centru na pražském Chodově a na hlavním nádraží. Na Chodov denně přijde kolem 800 lidí, centrum na nádraží má kapacitu asi 400 až 500 vakcín. V pondělí se otevře v dalším pražském nákupním centru na Smíchově. „V příštím týdnu se otevře také v Brně a jednáme i s Ostravou. Možná i tam je to reálné také v příštím týdnu,“ dodal ministr.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, se kterým ministr dnes jednal, by se mělo jít ještě dál a vytvořit očkovací místa jako „pojízdné prodejny“, které by s předem daným jízdním řádem objížděly malé obce.

Z dat, která má k dispozici Ústav zdravotnických informací a statistiky, lze podle Vojtěcha konkrétně zjistit, v jakých obcích je proočkovanost nejnižší. Kraje tam mohou poslat mobilní očkovací týmy.

Autor: