Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hit českých pacientů s bolavými klouby: přípravek pro koně

Česko

  5:00
PRAHA - Čeští lékaři se čím dál tím více setkávají s pacienty, kteří používají při bolestech kloubů přípravek Alavis. Ten je ovšem určený pro koně. I když si pacienti přípravek pochvalují, veterináři se nedokáží shodnout, zda je používání zvířecího léku lidmi vhodné nebo ne. Ministerstvo zdravotnictví jeho používání nedoporučuje.

Léčebný přípravek Alavis slouží primárně k léčbě koní. V českých ordinacích ale přibývá lidských pacientů, kteří jej užívají. foto: Alavis.cz

Alavis je veterinární přípravek pro léčbu pohybového aparátu koní. Podle slov výrobce pomáhá léčit zánět šlach, svalů a kostí a lubrikuje kloubní chrupavky, čímž zabraňuje tření chrupavek o sebe, které vyvolává bolesti.

Problém je ale s dávkováním. Kůň váží přibližně 400 až 500 kilogramů zatímco dospělý muž váží pětinu až sedminu této váhy. Někteří veterináři poukazují na to, že přepočet dávkování nemůže být přesný. A to i přesto, že je na přípravku uvedené dávkování pro stokilového poníka.

„Alavis beru od prosince. Začala jsem, protože mi přeskakovalo v pravém koleni a normální kloubní výživy s tím nic nedělaly. Pak jsem se dozvěděla od cvičících lidí o Alavisu. V návodu je dávkování pro stokilového poníka a podle toho jsem si vypočítala, jaká dávka odpovídá mému tělu. První dva týdny se bere dvojnásobná dávka, pak už standardní,“ říká pro Lidovky.cz Michaela Vášová.

Vědci objevili metodu k prodloužení životnosti kloubních náhrad

„První 3-4 týdny jsem nepociťovala změnu, pak mě začalo bolet druhé koleno. Ale postupně se to začalo zlepšovat a asi od konce února kolena nebolí, neskřípou, nekřupou,“ popsala léčebné účinky Vášová.

Přípravek pomohl také Jiřímu Jakoubkovi. „Začal jsem to užívat, protože jsem byl po operaci kyčle a začala mně bolet ramena. Tak jsem bral Alavis asi šest týdnů. Pak mi kamarád řekl, že je dobré to přerušit a po nějaké době zase začít brát. Tak jsem ho poslechl a asi po 14 dnech mě přestala ramena bolet. Navíc syn přišel na to, že se to dá na internetu najít za 311 korun,“ řekl Jakoubek. Svému lékaři se ale o užívání alavisu nezmínil.

Veterináři se na užívání neshodnou

Veterinář Radek Bayer se s užíváním Alavisu u lidských pacientů setkal. „Veterinární prostředky jsou možná trochu účinější, než přípravky pro lidi, protože obsahují více účinných látek. Navíc je to pro lidi i levnější, takový finanční bonus,“ řekl Bayer.

Dalším důvodem je podle něho i dostupnost přípravku. „Je dostupný bez receptu a je volně přístupný na internetu,“ uvedl k popularitě Alavisu veterinář. Vedlejší účinky podle něj hrozit nemusí, jelikož složení léků je podobné jako u lidských. „Nebude to asi nich chuťově zajímavého, jelikož pro zvířata se dochucovadla nepoužívají, ale jinak v tom problém nevidím,“ dodal na závěr Bayer.

S tím souhlasí i Vášová. „Chuť je nic moc... Spíš tedy hnus. Je to hodně hořké. Spousta lidí radí zamíchat třeba do pomerančového džusu a rychle vypít, ale pro mě je to nejpřijatelnější smíchat v lahvovém sladkém zeleném čaji a kopnout to do sebe,“ řekla.

S koňským přípravkem u lidí se setkal i veterinář Jan Chvátal, ten ale upozorňuje na možné toxické látky obsažené v přípravku. „Jaké jsou vedlejší účinky nevím, ale mohlo by to poškodit játra,“ řekl Chvátal. Podle něj lidé také mohou používat přípravek Apto-Flex, ale pro svoji vyšší cenu není tak populární.

Ministerstvo užívání Alavisu nepředpokládá

S používáním Alavisu naopak nesouhlasí veterinář Alexandr Skácel. „Nejsem zastáncem používání Alavisu u lidí, protože ten lék je koncipován pro koně. Tedy pro zvíře, které má 450 až 500 kilo. Nemůže být tedy přesně dávkován pro lidi,“ upřesnil svůj nesouhlas Skácel. Navíc upozorňuje, že složení lidské a koňské chrupavky se liší. I on ale dodává, že se užíváním Alavisu setkal.

Ministerstvo zdravotnictví ale používání zvířecích léčiv lidským pacientům nedoporučuje. „S ohledem na skutečnost, že veterinární přípravky jsou určeny pro použití a podávání u zvířat a že účinnost, bezpečnost a kvalita byly prokázány u zvířat, Ministerstvo zdravotnictví jejich použití pro lidské pacienty nepředpokládá a nedoporučuje,“ řekl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.