Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé jsou na nás nejagresivnější o víkendech, říká policie

Česko

  13:41aktualizováno  14:22
PRAHA - Zatímco ve všedních dnech to ještě jde, o víkendech aby se policisté báli o zdraví. Lidé jsou totiž agresivnější a útočí na ně - pepřovými spreji, rýči, ale třeba i kovovými trubkami. Za první pololetí letošního roku policie zaznamenala celkem 275 případů, z toho 101 případů připadlo právě na sobotu a neděli. Ve většině případů došlo k újmě na zdraví. Nejčastěji na policisty útočí Pražané a lidé ze severu Čech.
Policejní kontrola (ilustrační foto)

Policejní kontrola (ilustrační foto) foto: ČTK

Informovala o tom mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková. Meziročně se celkový počet útoků na policisty lehce zvýšil, za stejné období loňského roku jich policisté zaznamenali 270.

Většinu útoků policisté přečkali bez zranění. "Pokud jde o následky, ve 117 případech došlo k újmě na zdraví. Ve všech případech se jednalo o lehká zranění - hematomy, zhmožděniny. Pouze v jednom případě utrpěl policista zlomeninu ruky," uvedla Bednarčíková.

V 70 procentech všech případů šlo podle ní o přímý fyzický útok, například údery nebo kopy. Druhým nejčastějším způsobem pak bylo podle statistik použití vozidla, policisté zaznamenali 47 takových případů. Dvakrát sáhli útočníci po střelné zbrani. "Výjimkou však není použití sečných a bodných zbraní, zpravidla nože. Z ostatních předmětů lze uvést například použití lahve, rýče, kovové trubky nebo slzotvorného prostředku," sdělila policejní mluvčí.

Nejvíc útočí opilí lidé
Nejčastěji na policisty útočili lidé v Praze a na severu Čech, kde policie v prvních šesti měsících eviduje 54 a 53 případů. Naopak nejméně útoků - 12 - zaznamenala policie na jihu Čech. Zhruba čtvrtina napadení se odehrála při kontrolní činnosti policistů, například při silničních kontrolách nebo při kontrolách dokladů.

"Rizikovými jsou i zákroky v případech řešení případů domácího násilí, sousedských neshod, výtržnosti na veřejnosti a zákroky proti podnapilým osobám," uvedla Bednarčíková. Upozornila na to, že více než polovinu útoků měli na svědomí opilí lidé.

Hned tři zraněné policisty si například koncem června vyžádaly potyčky mezi policisty, squattery a jejich příznivci při vyklízení pražského squatu Milada. Dva ze zraněných policistů byli převezeni do nemocnice.

Za celý loňský rok zaútočili na příslušníky lidé 519krát, v roce 2007 směřovalo na policisty 541 útoků. Řadu zraněných si vyžádaly například loňské střety stovek policistů a pravicových radikálů v litvínovském sídlišti Janov. Lékaři mostecké nemocnice ošetřili 16 zraněných, z toho deset policistů.

Autoři: ,
Témata: policie, zdraví, Česko, Praha

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat