Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé kolem Škrlové se třesou: Koho obviní příště?

Česko

BRNO Ani další proměna v dítě už nepomůže záhadné Barboře Škrlové od obvinění, která se snášejí na hlavu její a na osoby z jejího okolí. Včera přibylo další: směřuje vůči Elišce Mauerové, babičce týraného Ondřeje a Jakuba.

Žena na rozdíl od Škrlové a svých dcer Kláry a Kateřiny nefiguruje v kauze kuřimského brutálního týrání. Alespoň zatím. Policie ji obvinila, protože se aktivně zapojila do pokusu, jak získat pro Škrlovou identitu třináctileté dívky.

Eliška Mauerová u soudu oficiálně potvrzovala teorii, že „Anička“, pod jejíž identitou Barbora vystupovala, je odložené dítě narkomanů z Beskyd. „Stíhání bylo zahájeno pro trestný čin křivé výpovědi, vše je však na počátku,“ řekl mluvčí žalobců Vladimír Kutnohorský. Vyloučit nelze, že dojde ještě na další obvinění. Lidí, kteří o falešné identitě Barbory Škrlové věděli a pomáhali jí, mohlo být víc.

Elišce Mauerové hrozí šest měsíců až tři roky vězení. „Nebudu k tomu vůbec nic říkat,“ sdělila včera stručně její třetí dcera Gabriela Mauerová.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Sama Škrlová čelí nejen obviněním za to, že své okolí podváděla vystupováním jako třináctiletá dívka, ale také z podílu na týrání obou chlapců. Státní zástupci tvrdí, že podklady získali až po návratu Škrlové z Norska, kde se pro změnu vydávala za třináctiletého chlapce.

„Podle poznatků policie měla moje klientka v jakési formě ubližovat Ondřejovi, ve spisu je uvedeno, že mu měla například namáčet hlavu do vody. To vše je ale věcí vyšetřování, Barbora se k tomu bude muset sama vyjádřit a policie musí předložit nějaké důkazy,“ sdělil její advokát Richard Novák. Obvinění Škrlové pro něj bylo překvapením. Podrobnosti se chtěl dozvědět při včerejší návštěvě ve vězení. Ta trvala až do pozdního večera. Podle serveru iDnes.cz je Škrlová ochotna více vypovídat.

O tom, že by měl soud udělit identitu pro neexistující dívku, zřejmě věděli i další lidé. Otazníkem je například role herce Viktora Skály, jehož dcera poskytla svou DNA pro potřebný rozbor. Sám Skála však vloni LN řekl, že dceru na vyšetření bez jeho vědomí odvedla Kateřina Mauerová. Žena, kterou ke Škrlové pojí nevysvětlitelně úzký vztah, je nyní ve vazbě.

Nyní také Barboře Škrlové svitla naděje, že nebude muset být umístěna na vězeňské psychiatrii na pozorování, kam ji poslal městský soud. Její právník totiž uspěl se stížností. „Poukázal jsem, že k takovému opatření nebyly dodrženy všechny zákonné předpoklady. Městský soud musí znovu moji klientku vyslechnout a teprve pak rozhodnout o zkoumání jejího duševního stavu,“ prohlásil Novák. Ten trvá na tom, že Škrlová se znalci z oboru psychologie a psychiatrie spolupracovat chce. Poprvé ji ale příchod znalkyně zaskočil. Než se vše vysvětlilo, městský soud rozhodl o pozorování na psychiatrii, které má doložit její věrohodnost.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat