Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lidé mají právo znát prodejce pančovaného benzinu, tvrdí Motejl

Česko

  7:00
BRNO - Kdo prodával špatný benzin? Lidé mají právo znát konkrétní adresy benzinek, konstatoval ombudsman. Ale právo prolomit tajné informace nemá.

Otakar Motejl foto: Lidové noviny

Česká obchodní inspekce by měla zveřejnit, které čerpací stanice prodávají pančovaný benzin a platí za to pokuty. A pokud to neudělá ona, měli by s tím pomoci poslanci. Vyzval je k tomu ombudsman Otakar Motejl, který sám inspekci ani jí nadřízené ministerstvo průmyslu a obchodu nedokázal přesvědčit.

"Podlamují transparentnost veřejné správy," prohlásil doslova. Lidé podle něj mají na informace právo. Ve své zprávě, kterou zaslal tento týden sněmovně, však přiznal, že vyčerpal všechny možnosti. Vyzval proto poslance, aby se problémem zabývali oni.

Zveřejnili bychom, ale...

Obchodní inspekce vede s ombudsmanem spor už delší dobu. A netýká se jen benzinek. "Podle zákona zveřejňujeme pouze souhrnné informace. Pokud nám to někdo uloží, jsme připravení veškeré případy odtajnit, ale nyní nemůžeme, vystavovali bychom se riziku žalob a právních sporů," sdělila LN ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová. A v tom je problém: podle ombudsmana už kterýkoli jednotlivý uzavřený případ inspekce může zveřejnit.

Inspektoři jsou však opatrní a čekají, až jim to nařídí nadřízení nebo soud. Ministerstvo průmyslu a obchodu je ale v praxi nezveřejňovat informace o kontrolách podpořilo. "Konkrétně v případě benzinek nyní čekáme na rozhodnutí správního soudu, který se případem neposkytnutí těchto informací zabývá," dodala Příhodová.

Zveřejňování hříšníků se vlastně nikdo nebrání...

Ombudsmanův krok může skončit v prázdnotě, sněmovna se jeho názorem vůbec nemusí zabývat. Nebo může změnit zákony.
Právníci, kteří se poskytováním informací zabývají, Motejlovu snahu oceňují. "Domnívám se, že i dnes je možné tyto informace žádat a úřady by je měly poskytnout, byť to může být o něco složitější. Snaha pana doktora Motejla směřuje ke zprůhlednění procesu. V tom je to pozitivní zpráva, snaží se odstranit nedostatek," poznamenal Petr Kolman, který se na brněnské právnické fakultě zabývá právě právem na informace.

Na České obchodní inspekci upozorňují, že pokud by měli zveřejňovat svá zjištění, nepůjde jen o čerpací stanice. "To by bylo znevýhodňující pro jeden sektor, což nemůžeme připustit. Ročně vedeme na patnáct tisíc správních řízení," dodala ředitelka. Konkrétní pokutované mohou zveřejnit jen ve skutečně nejzávažnějších případech.

Zveřejnění provinění se přitom nebrání například ani Společenství čerpacích stanic, které sdružuje vlastníky benzinek. "Nesmí ale jít jen o seznam. Musí jít o jasné informace, například to, kdo prodával palivo, které může poškodit motor, protože pokuta může jít i za problém, který se na zákazníkovi neprojeví," poznamenal předseda společenství Ivan Indráček.