9. října 2017 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osud uprchlých vlků: jednoho srazil vlak, druhého zastřelili, třetího viděli na Šumavě

Vlk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vimperk (Prachaticko) Jeden ze šesti vlků, kteří v pátek uprchli z výběhu v bavorském Ludwigsthalu, se patrně pohybuje po českém území. O víkendu jej lidé viděli v místech mezi Železnou Rudou a Gerlovou Hutí na Klatovsku. Není vyloučeno, že se na české části Šumavy objeví další vlci. Momentálně se ve volné přírodě pohybují čtyři.

Jednoho vlka v pátek srazil v Bavorsku vlak a dalšího zastřelili o víkendu nedaleko návštěvnického centra Haus zur Wildnis na německé straně. V pondělí to řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

„Žádáme obyvatele a návštěvníky, aby se v případě setkání s vlkem k němu nepřibližovali, nebo se ho třeba nesnažili nahánět nebo krmit. Každé takové pozorování zároveň, prosím, hlaste buď pracovníkům Správy Národního parku Šumava, nebo na linku Policie ČR,“ řekl Dvořák.

Výběh v Ludwigsthalu je přibližně deset kilometrů od Železné Rudy nebo 25 kilometrů od Kvildy na Prachaticku. Náměstek ředitele šumavského národního parku Martin Starý uvedl, že poté, co dostali informaci o výskytu vlka v Česku, informovali zástupce národního parku Bavorský les, jehož součástí je i německá strana Šumavy. Zároveň o situaci řekli chovatelům zvířat v blízkém okolí. „Následně jsme do terénu umístili odchytové zařízení. Naši pracovníci, kteří v této oblasti loví, byli také vybaveni narkotizačními střelami a pokoušejí se zvíře odchytit,“ uvedl.

Ve výběhu v Ludwigsthalu žije devět vlků. Šest z nich uteklo hlavním vchodem do objektu, který byl ze zatím neznámých příčin otevřený. Podle odborníků vlci zvyklí na zajetí nemají šanci dlouho ve volné přírodě přežít.

V uplynulých dnech po nich na německé straně neúspěšně pátraly tři desítky zaměstnanců národního parku, mimo jiné pomocí přístrojů na noční vidění a termokamer. Následně vydaly úřady povolení k odstřelu. „Nemůžeme a nehodláme připustit kvůli bezpečí lidí žádné riziko,“ zdůvodnil rozhodnutí vlky zastřelit mluvčí německého parku Franz Leibl.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
C# PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 80 000 Kč