Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé na volby sází miliony

Česko

Díky internetovému sázení lidé letos utratili za volební hazard o desítky procent více

PRAHA Pokud by se o vítězi letošních parlamentních voleb rozhodovalo v sázkových kancelářích, již dnes by bylo jasno. Nejvíce křesel v Poslanecké sněmovně by obsadili členové sociální demokracie.

Právě ČSSD je u sázkových kanceláří jasným favoritem na vítěze voleb. Pro tipaře tak tato strana sice znamená sázku na jistotu, ale zároveň minimální výdělek. „Tato kategorie není v tuto chvíli pro sázkaře úplně atraktivní, protože drtivá většina sázejících věří, že volby vyhraje ČSSD,“ řekl Petr Šrain, mluvčí sázkové kanceláře Fortuna.

Při současném kurzu by totiž sázející na stokoruně vyhrál pouhé tři koruny. Ovšem před pár měsíci, kdy byly kurzy na letošní volby vypsány, si jeden klient u Fortuny vsadil na vítězství sociální demokracie 400 tisíc. S tehdejším kurzem 1:1,6 se tak nyní může těšit na 640 tisíc korun.

„Lidé letos více než v minulosti vycházejí z předvolebních průzkumů, a proto favorizují ČSSD,“ potvrdil trend mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Podle něj jsou letošní volby pro sázkaře výjimečné i v tom, že poprvé mohou své peníze vsadit přes internet.

„Díky internetovému sázení, které bylo povoleno loni v lednu, bylo už dnes prosázeno více peněz než o minulých volbách,“ řekl včera Zikmund. Podle něj se objem vsazených peněz zvýšil o desítky procent. „Čím více se blíží termín voleb, tím je větší zájem o uzavírání sázek. Předpokládám, že celková částka by se mohla přehoupnout přes šest milionů korun,“ souhlasí Šrain.

Popularitu volebního hazardu dokládá i fakt, že peníze prosázené na politiky se vyrovnají částkám, které lidi vsázeli na mistrovství světa v hokeji. „Na nejsázenější zápasy uplynulého mistrovství se nám sešly sázky v celkové hodnotě přes pět milionů korun,“ řekl Šrain.

Rekordní zájem hlásí i Tipsport. „Celkově jsme od všech klientů přijali sázky za pět milionů korun. Před čtyřmi lety přitom lidé prosázeli jen čtyři miliony korun,“ řekl mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek.

Podle něj by do dnešních dvou hodin, kdy se přestanou sázky na volby přijímat, mohla celková „tržba“ narůst zhruba o další milion korun. „Svoji popularitou a schopností přitáhnout sázkaře se politici mohou rovnat Superstar. Jen tyto dvě položky z kategorie společenských událostí totiž přilákaly sázky za více než pět milionů korun,“ vysvětlil Ježek.

I u Tipsportu sázející nejvíce věřili ve vítězství sociálních demokratů. „Největší jednorázovou sázku, a to sto tisíc korun, jsme přijali právě na vítězství ČSSD,“ řekl Ježek. Druhá nejčastější sázka je, že Věci veřejné se dostanou do parlamentu, tedy že získají alespoň pět procent voličských hlasů. Největší volební hráč u Tipsportu prosázel na různé varianty celkem půl milionu korun.

Na největší výhru spojenou s letošními volbami se může těšit klient Fortuny. „Pokud volby vyhrají Zemanovci, Věci veřejné nebo TOP 09, může tento klient získat 10 milionů korun,“ řekl Šrain. Tento skalní sázkař sází na outsidery každé volby zhruba sto tisíc. „Díky TOP 09 a Věcem veřejným však má letos daleko vyšší šanci na výhru než kdykoli jindy v minulosti, kdy politická situace byla mnohem stabilnější,“ upozornil Šrain.

Právě širší konkurence stran, které mají reálnou šanci zasednout v parlamentu, je dalším znakem letošního sázení. „Někteří lidé si za stovky korun vsadili na volební vítězství KSČM, KDU-ČSL nebo zelených,“ řekl Zikmund. Zatím se u Sazky nenašel nikdo, kdo by vsadil na vítězství Zemanovců.

Více sázkařů letos přilákala i rozšířená nabídka. Lidé mohou sázet například i na to, kolik stran se dostane do parlamentu, jaká bude volební účast, kolik žen bude zvoleno či kdo bude premiér.

***

KDO VYHRAJE VOLBY

Jaké kurzy nasadily sázkové kanceláře

(27. 5. 2010, 16:00)

Fortuna Chance Tipsport Synot tip Sazka

ČSSD 1,03 1,01 1,03 1,06 1,03

ODS 7,5 8 7 5,7 8

TOP 09 100 200 250

KSČM 200 200 150 250

KDU-ČSL 900 500 1000 999

Strana zelených 990 500 1500 999

Věci veřejné 300 300 500

Jiná strana 33

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!