Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé nejlépe hodnotí v boji proti koronaviru Prymulu a Hamáčka. Naopak nejhůře v průzkumu dopadl Zeman

Roman Prymula na tiskové konferenci Nemocnice Na Františku k převzetí seniorů s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula na tiskové konferenci Nemocnice Na Františku k převzetí seniorů s... | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Ke zvládnutí epidemie nového koronaviru v Česku nejvíc přispívá epidemiolog Roman Prymula následovaný ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).

Naopak nejhůře je hodnocen prezident Miloš Zeman. Vyplynulo to ze zjištění projektu National Pandemic Alarm, který monitoruje nálady a postoje společnosti v období pandemie koronaviru a za kterým stojí výzkumné agentury Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK.

Respondenti měli seřadit šestici veřejných činitelů podle jejich přínos ke zvládnutí současné situace. Podle toho pak autoři výzkumu vypočítali průměrnou pozici konkrétního politika.

Více než třetina dotázaných uvedla na prvním místě náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Dalších 27 procent ho uvedlo jako druhého v pořadí. Celkový průměr byl 2,33.

Vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka zařadilo na první místo 22 procent dotázaných, premiéra Andreje Babiše (ANO) 23 procent. V celkovém hodnocení se Hamáček dostal s průměrem 2,67 před Babiše, kterému vyšel průměr 3,15.

„Romana Prymulu a místopředsedu vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka hodnotí nejlépe lidé s vysokoškolským vzděláním a Pražáci. Premiér Andrej Babiš je hodnocen lépe mezi lidmi nad 60 let a lidmi bez maturity,“ uvedli autoři průzkumu.

Ministr zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) přispívá nejvíc ke zvládání nákazy podle devíti procent respondentů. Jako druhou volbu si ho vybralo 16 procent dotázaných. Celkový průměr byl 3,4.

Na páté příčce žebříčku se umístili hejtmani a primátoři. Byli první volbou pro osm procent dotázaných a druhou volbou pro dalších devět procent. Průměr byl v případě hejtmanů a primátorů 4,24.

Nejméně příznivé hodnocení získal prezident Miloš Zeman. Ke zvládání situaci přispívá nejvíc podle čtyř procent lidí a pro další tři procenta byl druhý v pořadí. Naopak 60 procent respondentů ho zařadilo až na poslední místo, což je výrazně víc než u ostatních hodnocených. Tomu odpovídal i celkový průměr, který v případě hlavy státu činil 5,21.

Autoři průzkumu také požádali respondenty, aby si vybrali tři opatření, která by proti šíření koronaviru sami zavedli kvůli ochraně občanů před pandemií. Dvě třetiny respondentů mezi trojici kroků zařadily uzavření hranic. Polovina dotázaných byla pro povinné nošení roušek a 43 procent by mezi trojici opatření zařadila omezení pohybu osob.

Projekt National Pandemic Alarm zjišťoval názory lidí prostřednictvím on-line dotazování. Do výzkumu se zapojilo 1484 osob reprezentujících obecnou populaci ve věku od 15 let.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...