30. května 2014 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé nejvíce důvěřují Babišovi, Sobotka je druhý, ukázal průzkum

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: MAFRA – Michal Růžička

PRAHA Nejdůvěryhodnějším čelným představitelem politických stran, které jsou zastoupeny ve sněmovně, je předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mu věří 59 procent lidí.

Bohuslav Sobotka

Na druhém místě skončil předseda ČSSD a vlády Bohuslav Sobotka následovaný šéfem Úsvitu přímé demokracie Tomiem Okamurou a dosluhující europoslankyní Zuzanou Roithovou (KDU-ČSL).

Tomio Okamura z hnutí Úsvit přímé demokracie sleduje 26. října v Praze výsledky voleb.

Babiš se na pozici jedničky umístil už v březnovém průzkumu, v porovnání s ním si ale polepšil o šest procentních bodů. Důvěryhodnost vzrostla i Sobotkovi, který se tak od března posunul na pomyslném žebříčku před Okamuru. Sobotkovi nyní vyslovilo důvěru 47 procent a Okamurovi 43 procent lidí. Roithová je důvěryhodná pro 41 procent občanů.

Zuzana Roithová vítá vysokou volební účast

Ostatní politici získali od respondentů důvěru nižší než 40 procent. Nejblíže této hranici je předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s 39 procenty a místopředsedkyně ANO a ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová s 35 procenty.

Největší zlepšení od března CVVM zaznamenalo u místopředsedy ČSSD a ministra vnitra Milana Chovance. Polepšil si o 11 bodů, díky čemuž skončil v první desítce.

Ministr financí Miroslav Kalousek přepracuje návrh státního rozpočtu podle platné legislativy.

CVVM zjišťovalo i to, kterým politikům lidé nejvíce nevěří. Nejhůře dopadl místopředseda Miroslav Kalousek, kterému nedůvěřuje 83 procent lidí. Šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi nevěří 58 procent Čechů a Schwarzenbergovi 54 procent lidí.

Centrum provedlo průzkum od 5. do 12. května mezi tisícovkou lidí starších 15 let a zařadilo do něj politiky s formálně nejvyššími stranickými funkcemi, vesměs předsedy, místopředsedy stran a předsedy poslaneckých klubů.

Důvěra stranickým představitelům (v procentech):
PolitikBřezen 2014Květen 2014
Andrej Babiš5359
Bohuslav Sobotka 4647
Tomio Okamura 4743
Zuzana Roithová x41
Karel Schwarzenberg 4139
Věra Jourová3435
Lubomír Zaorálek 3033
Pavel Bělobrádek2731
Milan Chovanec 1627
Vojtěch Filip2422
Pramen: CVVM
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!