Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lidé nemají dostatečný přístup k informacím

Česko

  10:45
Lidé v Česku podle ombudsmana stále nemají dostatečný přístup k informacím z činnosti úřadů. Úředníci mnohdy bezdůvodně odmítají poskytnout požadované informace, případně žádosti chybně hodnotí. Lidé tak někdy kvůli nedostatku informací nemají v řízení rovnocenné postavení a nemohou se účinně bránit.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová foto: www.senat.cz

Například ministerstvo zdravotnictví podle ombudsmanových zkušeností zastává názor, že pacient nemá právo na údaje o zpracovateli odborného posudku při vyřizování stížností na poskytnutou zdravotní péči. Pacient tak nemůže zjistit, kdo měl přístup k jeho zdravotnické dokumentaci, zda zpracovatel posudku nebyl podjatý a zda měl vůbec patřičnou kvalifikaci.

"Je to absurdní. Nedozvíte se, kdo posudek zpracoval, přestože se to týká vašeho zdraví a správnosti zvolených léčebných postupů. Je to úplně proti principům, které by zdravotnictví mělo respektovat," řekla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Ministerstvo vnitra zastává výklad zákona, podle kterého musejí účastníci řízení například na stavebních úřadech platit 15 korun za zkopírování jedné stránky ze spisu. "Nemusí se to zdát mnoho, ale když je stránek víc, může to být pro účastníka řízení problém," uvedl právník z ombudsmanovy kanceláře Karel Černín.

Patnáctikorunový poplatek má sice podklad v právu, nicméně podle Černína je třeba vykládat normu tak, že se poplatek netýká účastníků řízení. "Správní poplatek má být v průběhu řízení účtován pouze osobám, které nejsou účastníky řízení, ale které prokážou právní zájem o projednávanou záležitost. Účastníkům řízení by měl být správní poplatek účtován jen v případě, že správní řízení již pravomocně skončilo," uvádí kancelář ombudsmana v rozboru problému.

Ministerstvo financí zastává stejný názor jako ombudsman, ministerstvo vnitra však dosud trvá na opačném postoji. Oba úřady zatím podle Seitlové nenašly shodu.

Postoje ministerstev vnitra a zdravotnictví jsou podle ombudsmana
dlouhodobé. Úřady údajně nerespektují názor veřejného ochránce práv ani stanoviska dalších odborných institucí. Proto se ombudsman rozhodl pro medializaci, která je jednou z mála možností, jak může úřady sankcionovat.

"Základ demokracie spočívá v tom, že lidé mají přístup k informacím. Když je nemají, rozhodování není transparentní, vzrůstá nedůvěra a otevírá se prostor pro korupci," varovala Seitlová.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...