Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé obdivují lékaře, nejméně si váží poslanců

Česko

  16:49
PRAHA - Lidé si nejvíce váží profese lékařů, vědců a zdravotních sester, naopak nejmenší prestiž mají ministři, uklízečky a poslanci. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro průzkum veřejného mínění (CVVM).
Lékaři - ilustrační foto

Lékaři - ilustrační foto foto: Shutterstock

Lékaři, vědci, uklízečky a poslanci v dotazování dosahují stejných výsledků dlouhodobě, povolání ministra si od předešlého zkoumání pohoršilo o sedm míst a skončilo třetí od konce. Zdravotní sestry byly do průzkumu zařazeny poprvé.

Lidé při hlasování udělovali 26 profesím bodové hodnocení od jednoho do 99 bodů. Povolání lékaře označilo nejvyšším hodnocením za nejprestižnější 42 procent dotázaných, je to o dva procentní body více než v minulém zkoumání v roce 2007. Podle CVVM dotazování nepotvrdilo úvahy, že prestiž lékařů po akci Děkujeme, odcházíme, zaměřené na zlepšení platových podmínek, klesne.

Poslanec až za uklízečkou

Vědcům udělilo maximum bodů 11 procent lidí, 7,3 procenta označilo za nejprestižnější profesi učitele na základní škole, 6,1 procenta si nejvíce váží vysokoškolských učitelů, zdravotní sestry jsou nejváženějším povoláním pro 4,4 procenta respondentů.

Poslanecká sněmovna - ilustrační foto.

Vedle ministra postihl výrazný propad také profese novináře, který oproti předešlému průzkumu klesl o osm míst, a profesionálního sportovce, který se propadl o šest míst. Starosta si pohoršil o pět stupínků. Špatně dopadl poslanec, který klesl na poslední místo za uklízečku. Naopak si o pět míst polepšil účetní a o čtyři voják z povolání. O dvě místa dopředu poskočilo povolání policisty.

Podle dotazování jsou při posuzování prestiže jednotlivých povolání nejdůležitější znalosti, důležitost pro společnost a zodpovědnost. Výše příjmů se umístila až na konci.

V roce 1967 si ministři vedli lépe

CVVM také zkoumalo, zda prestiž profese neovlivňují rodové rozdíly.

Výsledky však neprokázaly, že by rozdíly v bodovém hodnocení významně souvisely s tím, zda jde o muže či ženy. Výjimkou jsou zdravotní sestry, které mají o deset bodů vyšší prestiž než zdravotní bratři, stejným rozdílem zvítězily i poslankyně nad poslanci.

CVVM také uveřejnilo tabulku prestiže jednotlivých povolání z roku 1967, kde se mezi padesátkou profesí na první pozici umístil ministr, na druhém ředitel průmyslového podniku a na třetím lékař - specialista. Poslední místa patřila závorářům, hlídačům parkovišť a pomocným dělníkům.

Příslušníci Veřejné bezpečnosti obsadili 24. místo žebříčku.

Průzkumu, který se uskutečnil od 6. do 13. června, se zúčastnilo 1006 lidí ve věku od 15 let.

DALŠÍ Z ČESKÝCH PRŮZKUMŮ

Umí Češi číst a počítat? Ověří to test, za který dostanou 500 korun

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat