Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé opět zaplnili pražskou náplavku. Respirátory vytahují jen před policisty, pak z obličejů rychle mizí

Česko

  21:51
Praha - Na oblíbenou pražskou náplavku u Rašínova nábřeží i na Zelený čtvrtek vyrazilo hodně lidí. Drtivá většina z nich neměla nasazenou žádnou ochranu úst a nosu, někteří měli respirátor posazený jen tak ležérně pod bradou, aby neurazili.

„Přijde mi to tu jako před pandemií, lidé se chtějí bavit a tak jdou sem,“ popisuje reportérovi serveru Lidovky.cz zhruba 20letý mladík, který si nepřeje být jmenován. „Přišli jsme sbalit nějaké holky,“ dodává jeho kolega.

Policie hlídá dodržování koronavirových pravidel.
Lidé v Praze na Náplavce.

Náplavka se začala pomalu plnit během odpoledne. Skupinek přibývalo, byly početnější a lidé posedávali blíž a blíž k sobě. Stanovišť, kde čepují pivo či nabízejí jiný alkohol, případně občerstvení, není mnoho, a tak se někde tvoří i kratší fronty. U takzvaných kobek vyhrává hudba, při níž improvizovaně tančí skupinka zhruba 20 lidí a další si je nahrávají na telefon, aby mohli tento okamžik sdílet na sociální sítě.

„J*bat covid, já chci žít,“ křičí procházejí student vysoké školy. O kus dál imituje nalíčený muž Michaela Jacksona a také zde pouliční busker loudí zvuky z australského hudebního nástroje didgeridoo. V těchto místech začíná být již těsněji. 

„V předchozích dnech tu bylo více lidí,“ sděluje zaměstnankyně jedné z provozoven na přistavených lodích. Ačkoliv obsluhu očividně těší možnost výdělku, někdy člověk v jejich očích zahlédne i kapku ostražitosti a nervozity, jelikož situace se může snadno otočit vůči nim a může být na ně nahlíženo jako na jádro toho, proč se zde srocuje tolik lidí. 

Na dotaz, zda by trávili lidé čas jinde, kdyby mohli pryč z hlavního města, zní většinou zamítavá odpověď. „Ne, tohle místo je fajn, chodím sem kvůli té atmosféře,“ sdělila pro Lidovky.cz 19letá slečna, která si taktéž nepřála být jmenována. Většina oslovených se shodla, že pokud člověk chce v Praze najít opuštěné místo, tak ho nalezne.

Rouškovací mexická vlna

Policie, jejíž stálou přítomnost na náplavce ohlásil ministr vnitra Jan Hamáček po úterních návalech, kdy nábřeží překypovalo lidmi, zde skutečně vidět je. Jenže efekt je minimální až komický. S přicházejícími policisty každý, jako mávnutím kouzelného proutku, najde po kapsách respirátor a nasadí si ho.

Policie sem tam někoho napomene, aby si ochranu dýchadel nandal, zhruba každou třetí skupinku upozorní, že je zakázáno popíjet alkohol na veřejnosti. Zbylé skupinky si mezitím lahvičky různých tekutin a barev stačí hbitě poschovávat do batohů či zkrátka za záda. Čas od času někoho policie legitimuje.

Jenže když policisté projdou dál, respirátory z obličejů rychle zmizí. A na scénu se zase vrací lahvičky, kelímky a „petky“. Kdyby dění na celé náplavce sledoval někdo z ptačí perspektivy, musel by si myslet, že jde o jednu obří mexickou vlnu bílé barvy.

K večeru se počet hlídkujících policistů pomalu přibývá, přijíždí i víc vozů s tlampači, které již notně přiopilé jedince v krátkých sledech informují o tom, že prováděnou činností ohrožují jak sebe, tak ostatní. Více se legitimuje, ale hra na kočku a myš trvá dále. Některé skupiny dokonce migrují přes náplavku sem a tam stále jeden krok před policií. Nakonec situaci za policisty, kteří jsou z celé situace také očividně rozmrzelí a nebaví je dokola napomínat lidi, vyřeší déšť, který jarní posezení u Vltavy tentokrát ukončí.

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat