Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé opět zaplnili pražskou náplavku. Respirátory vytahují jen před policisty, pak z obličejů rychle mizí

Česko

  21:51
Praha - Na oblíbenou pražskou náplavku u Rašínova nábřeží i na Zelený čtvrtek vyrazilo hodně lidí. Drtivá většina z nich neměla nasazenou žádnou ochranu úst a nosu, někteří měli respirátor posazený jen tak ležérně pod bradou, aby neurazili.

Přeplněná místa Prahy řeší policie. Lidé se shlukují nejen na náplavce, strážníci se pro ně stávají ‚hromosvody‘

„Přijde mi to tu jako před pandemií, lidé se chtějí bavit a tak jdou sem,“ popisuje reportérovi serveru Lidovky.cz zhruba 20letý mladík, který si nepřeje být jmenován. „Přišli jsme sbalit nějaké holky,“ dodává jeho kolega.

Policie hlídá dodržování koronavirových pravidel.
Lidé v Praze na Náplavce.

Náplavka se začala pomalu plnit během odpoledne. Skupinek přibývalo, byly početnější a lidé posedávali blíž a blíž k sobě. Stanovišť, kde čepují pivo či nabízejí jiný alkohol, případně občerstvení, není mnoho, a tak se někde tvoří i kratší fronty. U takzvaných kobek vyhrává hudba, při níž improvizovaně tančí skupinka zhruba 20 lidí a další si je nahrávají na telefon, aby mohli tento okamžik sdílet na sociální sítě.

„J*bat covid, já chci žít,“ křičí procházejí student vysoké školy. O kus dál imituje nalíčený muž Michaela Jacksona a také zde pouliční busker loudí zvuky z australského hudebního nástroje didgeridoo. V těchto místech začíná být již těsněji. 

„V předchozích dnech tu bylo více lidí,“ sděluje zaměstnankyně jedné z provozoven na přistavených lodích. Ačkoliv obsluhu očividně těší možnost výdělku, někdy člověk v jejich očích zahlédne i kapku ostražitosti a nervozity, jelikož situace se může snadno otočit vůči nim a může být na ně nahlíženo jako na jádro toho, proč se zde srocuje tolik lidí. 

Pokud se lidé o Velikonocích ‚utrhnou ze řetězu‘, může to ovlivnit otevření škol, pohrozil Blatný

Na dotaz, zda by trávili lidé čas jinde, kdyby mohli pryč z hlavního města, zní většinou zamítavá odpověď. „Ne, tohle místo je fajn, chodím sem kvůli té atmosféře,“ sdělila pro Lidovky.cz 19letá slečna, která si taktéž nepřála být jmenována. Většina oslovených se shodla, že pokud člověk chce v Praze najít opuštěné místo, tak ho nalezne.

Rouškovací mexická vlna

Policie, jejíž stálou přítomnost na náplavce ohlásil ministr vnitra Jan Hamáček po úterních návalech, kdy nábřeží překypovalo lidmi, zde skutečně vidět je. Jenže efekt je minimální až komický. S přicházejícími policisty každý, jako mávnutím kouzelného proutku, najde po kapsách respirátor a nasadí si ho.

Policie sem tam někoho napomene, aby si ochranu dýchadel nandal, zhruba každou třetí skupinku upozorní, že je zakázáno popíjet alkohol na veřejnosti. Zbylé skupinky si mezitím lahvičky různých tekutin a barev stačí hbitě poschovávat do batohů či zkrátka za záda. Čas od času někoho policie legitimuje.

ZVĚŘINA: Samorozvolňování. Nejde ani zdaleka jen o jednu náplavku

Jenže když policisté projdou dál, respirátory z obličejů rychle zmizí. A na scénu se zase vrací lahvičky, kelímky a „petky“. Kdyby dění na celé náplavce sledoval někdo z ptačí perspektivy, musel by si myslet, že jde o jednu obří mexickou vlnu bílé barvy.

K večeru se počet hlídkujících policistů pomalu přibývá, přijíždí i víc vozů s tlampači, které již notně přiopilé jedince v krátkých sledech informují o tom, že prováděnou činností ohrožují jak sebe, tak ostatní. Více se legitimuje, ale hra na kočku a myš trvá dále. Některé skupiny dokonce migrují přes náplavku sem a tam stále jeden krok před policií. Nakonec situaci za policisty, kteří jsou z celé situace také očividně rozmrzelí a nebaví je dokola napomínat lidi, vyřeší déšť, který jarní posezení u Vltavy tentokrát ukončí.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!