24. července 2009 9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé po celé zemi jsou bez proudu. Vlaky nabírají hodinová zpoždění

Stromy padaly v kempu Liščí farma ve Vrchlabí na stany i auta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stromy padaly v kempu Liščí farma ve Vrchlabí na stany i auta | foto: ČTK

Vítr a bouřky opět ochromily Česko. Vyvracely stromy, trhaly elektrické vedení a zastavovaly dopravu. Někde byl dokonce vyhlášen kalamitní stav.

Po čtvrteční bouřkové vlně, která zasáhla většinu krajů republiky, bylo bez proudu až 150 tisíc zákazníků společnosti ČEZ. "Intenzivně pracujeme na odstraňování poruch a postupně obnovujeme dodávku elektřiny, práce však komplikuje enormní množství stromů napadaných ve vedení," řekla mluvčí firmy Eva Nová.

"Pro těžkou techniku je navíc velmi obtížné dostat se do podmáčeného terénu," dodala.

Nově byl kalamitní stav vyhlášen v okresech Hradec Králové, Rychnov a Náchod. Dříve byl již vyhlášen v okresech Liberec, Jablonec nad Nisou, Tanvald, Česká

Vlaky už jezdí, ale se zpožděním

Železniční tratě jsou po čtvrteční bouřce již průjezdné. V některých místech vlaky ale jezdí jen po jedné koleji, a tak nabírají i hodinová zpoždění.

Tisíce cestujících strávily kvůli zablokovaným tratím velkou část noci v nádražních halách a stojících vlacích. Ještě ráno měl například rychlík Excelsior z Chebu do Košic zpoždění téměř tři hodiny.

Při bouřce doprovázené silným větrem popadaly stromy na několik železničních tratí v Praze a Středočeském a Libereckém kraji. Nejhorší situace byla na páteřní trati Kolín - Praha v úseku Kolín - Velim, kde se zastavilo přes 30 vlakových spojů včetně Pendolina. Energetici museli nejprve odstranit popadané dráty vysokého napětí, drážní technici opravu dokončili před 04:00. Vlaky však na této frekventované trase stále jezdí jen po jedné koleji, proto nabírají zpoždění.

Potíže mělo Pendolino i na trase z Prahy do Ostravy, když v Kolíně vítr sfoukl vozík na přepravu nákladu přímo pod vlak.

Lípa, Mladá Boleslav, Semily, Jičín a Trutnov ČEZ zveřejňuje informace o oblastech bez proudu na svých webových stránkách, upozornila mluvčí.

V Hořicích spadl strom na dětský kočárek
Silná bouře, která se ve čtvrtek večer přehnala přes území Královéhradeckého kraje si vyžádala tři zraněné včetně malého dítěte. 

V centru Hořic na Jičínsku vyvrátil silný vítr strom , který spadl na dětský kočárek, roční dítě bylo převezeno do hradecké fakultní nemocnice, matka vyvázla bez zranění.

Další zraněný je z kempu Liščí farma u Vrchlabí na Trutnovsku, kde vichřice vyvrátila velké množství stromů, které spadly na stany a automobily. Zraněný je v péči lékařů nemocnice ve Vrchlabí. Třetím zraněným je člen dobrovolných hasičů z České Skalice, který si poranil nohu při zásahu v Ratibořicích.

Vlny zalily mladíka na pramici
Policejní potápěči budou pátrat ve Vltavě u Županovic po pětadvacetiletém mladíkovi, který se pohřešuje od čtvrtečního odpoledne. Byl na pramici, která se při bouři potopila. Další čtyři lidé, kteří s ním na lodi byli, se zachránili.

"Policejní potápěči začnou mladíka hledat v 10:00," řekla mluvčí příbramské policie. Pohřešovaný muž byl podle ní neplavec a je možné, že byl v době nehody opilý.

Příčinou potopení pramice s pětičlennou posádkou, v níž bylo o sedmileté dítě, bylo pravděpodobně nepříznivé počasí. Přes loď se převalily velké vlny, nabrala vodu a klesla pod hladinu. Při plavání ke břehu se jeden z pasažérů potopil a už se nevynořil. Ostatní se dostali na břeh. Byli podchlazení a ošetřila je záchranná služba.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!