17. července 2017 19:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé před čínskou ambasádou vzpomínali na obránce lidských práv Lioua Siao-poa

Lio Siao-po trpěl rakovinou jater v konečném stadiu, kvůli které byl podmínečně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lio Siao-po trpěl rakovinou jater v konečném stadiu, kvůli které byl podmínečně... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Asi čtyři desítky lidí v pondělní podvečer před čínským velvyslanectvím v Praze vzpomínaly na filozofa a obránce lidských práv Lioua Siao-poa, který zemřel minulý týden ve věku 61 let. Na místě četli texty tohoto držitele Nobelovy ceny, který obdivoval Václava Havla a české disidenty. Od roku 2009 si odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci.

„Dnes ráno jsme dostali vzkaz od jednoho z přátel jeho vdovy, že je velká radost, že se tato akce koná v zemi Václava Havla, která mu byla velmi drahá,“ řekla v projevu jedna z pořadatelek. Podle ní je ale vdova po zesnulém disidentovi stále v domácím vězení.

V Chartě 08 Lio Siao-po volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému. Nositelem Nobelovy ceny se stal v roce 2010.

Liou byl koncem června propuštěn z vězení po diagnóze rakoviny jater v konečném stádiu. Zemřel v nemocnici v severovýchodní Číně. Jeho tělo bylo zpopelněno, urnu pak pozůstalí vhodili do moře.

Liouova žena a další příbuzní byli doposud pod přísným dohledem čínských bezpečnostních orgánů a prakticky odříznuti od kontaktu s vnějším světem. Západní státy naléhají na Čínu, aby nechala vdovu po Liouovi trpící depresí odcestovat do zahraničí. Podle vyjádření čínských úřadů „je volná“.

V Praze se vzpomínalo na čínského disidenta Lioua Siao-poa.
Předsedkyně norského Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová řekla, že vláda...

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zaslal před několika dny vdově po Liouovi kondolenci, čínský disident podle něj zasvětil svůj život prosazování a ochraně hodnot demokracie, lidských práv a spravedlnosti. Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na úmrtí Lioua vyzval vedení Sněmovny, aby zrušilo plánovanou cestu skupiny poslanců do Číny.

Prezident Miloš Zeman se k úmrtí vězněného disidenta nevyjádřil. V úterý přijme na Hradě čínskou delegaci, kterou povede člen politbyra Komunistické strany Číny. Zeman dlouhodobě podporuje rozšíření obchodu s Čínou a vstup čínských investic do Česka. Čelí ale kritice nevládních organizací kvůli tomu, že při jednání s čínskými představiteli dává přednost ekonomickým tématům před otázkou lidských práv.

Ačkoli nad Liouovou smrtí truchlil svět, čínské sdělovací prostředky se jí téměř nevěnovaly. Státní list Global Times v pondělí napsal, že Západ „dělá z Lioua boha“, přičemž šlo o „zločince“, který byl „paranoidní, naivní a arogantní“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!