Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé před ministerstvem kultury protestovali kvůli odvolání Fajta a šéfa olomouckého muzea Soukupa

Česko

  15:35aktualizováno  18:41
Praha - Více než stovka převážně mladých lidí v úterý přišla protestovat před budovu ministerstva kultury proti způsobu, jakým ministr Antonín Staněk odvolal generálního ředitele Národní galerie v Praze (NGP) Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa.

Na ministerstvo přinesli demonstranti petici umělců a zástupců kulturních institucí, ve které požadují "revizi a odbornou obhajobu daného rozhodnutí". foto: ČTK

Na ministerstvo přinesli demonstranti petici umělců a zástupců kulturních institucí, ve které požadují „revizi a odbornou obhajobu daného rozhodnutí“.  Od zástupců ministerstva si odnesli příslib, že se s nimi ministr Staněk setká ve čtvrtek 9. května po svém návratu ze zahraničí.

„Ministr Staněk se s námi sejde, vysvětlí kroky, které ho vedly k odvolání obou ředitelů, a vyslechne další naše návrhy,“ řekl jeden z organizátorů demonstrace, umělec Matyáš Chochola.

Ministr rozhodnutí o Fajtovi a Soukupovi zdůvodnil ztrátou důvěry a hospodářskými a manažerskými pochybeními, které ukázal audit zadaný úřadem. Za svůj krok čelí kritice. Zástupci kulturních institucí a umělci požadují jeho odvolání, kritizuje ho také opozice a jeho postup se nelíbí ani části sociální demokracie.

Staněk v úterý v reakci na petici v tiskové zprávě uvedl, že si všech, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor, váží. Současně ale dál trvá na tom, že ředitelé pochybili. „Nemohu přijmout nepravdivé tvrzení, že odvolání ředitele Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc proběhlo bez řádných důvodů a nestandardním způsobem,“ uvedl. Fakta, která podle něho vedla k odvolání ředitelů, zveřejnilo ministerstvo na webu. „Není pravdou, že k odvolání došlo náhle a že jsme s oběma řediteli problémy jejich institucí neřešili. Úředníci MKČR (ministerstva kultury) i já jsme s nimi tyto problémy probírali dlouhodobě a opakovaně už od roku 2017,“ sdělil ministr.

Staněk bude ČSSD vysvětlovat odvolání Fajta se Soukupem. Může skončit ve vládě

Ministr své rozhodnutí o Fajtovi a Soukupovi zdůvodnil ztrátou důvěry a hospodářskými a manažerskými pochybeními, které ukázal audit zadaný úřadem. Podle petentů ale Staněk nezveřejnil plné znění a závěry auditu. „Vámi zvolený postup nedovoluje dotčeným se plnohodnotně hájit, ani nedává prostor k dialogu s odbornou veřejností. Vaše rozhodnutí tak nutně působí svévolně, účelově a unáhleně,“ uvedli signatáři v petici, kterou do úterního odpoledne podepsalo přes 400 lidí.

Petici podepsalo přes 400 lidí.
Lidé demonstrovali proti postupu ministra kultury Antonína Staňka při odvolání...

Za peticí nestojí podle jednoho ze signatářů, umělce Matyáše Chocholy, žádné politické hnutí ani strana. Uvedl, že akce je zcela apolitická. Šéfové a zástupci kulturních institucí a umělci chtějí například změnit statut NGP na veřejnoprávní či zveřejnit konkrétní vize pro další fungování pražské Národní galerie i olomouckého Muzea umění.

Autoři petice chtějí podle Chocholy prostřednictvím petice iniciovat debatu s ministerstvem kultury, „aby se takovým situacím do budoucna vyhnuli“. Jeden ze zástupců Muzea umění Olomouc označil Staňkovo rozhodnutí odvolat ředitele za krok k „destabilizaci a marginalizaci“ instituce.

Ministerstvo kultury v úterý oznámilo, že pro výběrové řízení na nového generálního ředitele Národní galerie chce Staněk vytvořit poradní sbor složený z „respektovaných osobností z odborné a kulturní scény“. Staněk v úterý odjel s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem na plánovanou návštěvu do USA pro pozůstalost prezidentského páru manželů Benešových.

Autor:

Mohlo by vás zajímat