9. listopadu 2012 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechceme, aby školství řídila komunistka, bouří se na jihu Čech

Hejtman Jiří Zimola (uprostřed) z vítězné ČSSD podepsal koaliční smlouvu s komunisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Jiří Zimola (uprostřed) z vítězné ČSSD podepsal koaliční smlouvu s komunisty. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Po Zlínském kraji se vlna nevole proti vládnutí komunistů zvedla i v kraji Jihočeském. Lidé se tam hromadně podepisují pod petici proti nástupu komunistky Vítězslavy Baborové do funkce krajské radní pro školství.

Do funkce bude Baborová oficiálně zvolena během pátku. "Nesouhlasíme, aby byl rezort školství v Jihočeském kraji, jeden z nejvýznamnějších z hlediska budoucnosti nejenom našeho kraje, veden stranou, která se doposud řádně nedistancovala od režimu, který zde panoval v letech 1948 – 1989, a který je spojován s nesvobodou, politickými procesy a perzekucemi," napsal za petiční výbor hejtmanovi ČSSD Jiřímu Zimolovi obyvatel Třeboně Martin Rosocha.

ČTĚTE TAKÉ:


Zimola by podle něj měl přehodnotit koaliční smlouvu a obsadit rezort školství nekomunistou. Petice, o níž informoval server iDNES.cz, na internetu visí od středy a rychle pod ní přibývají podpisy. V pátek kolem poledne jich bylo přes tisíc.

Hejtman Zimola nicméně se žádnou změnou nepočítá. "Při vší úctě k petentům si myslím, že rozhodli voliči. Obsazení postu školství zastupitelkou z klubu KSČM je už dnes i součástí podepsané koaliční smlouvy," argumentuje. Jihočeské školství podle něj rozhodně doleva nezamíří.

O poznání bouřlivěji proběhl čtvrteční protest proti komunistické vládě ve Zlínském kraji. Asi 200 nespokojených občanů se snažilo znemožnit zasedání nově zvolených zastupitelů, to muselo být dokonce přerušeno. Pod petici proti účasti komunistů v koalici s ČSSD a zemanovci se tam podepsalo 9 tisíc lidí.

ogoOndřej Golis