Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé se o Velikonocích častěji shlukují a pijí alkohol. Přestupků přibylo zhruba o polovinu

Přestuúpků o Velikonocích přibylo zhruba o polovinu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přestuúpků o Velikonocích přibylo zhruba o polovinu | foto: Twitter Policie ČR

PRAHA Lidé v první polovině prodlouženého velikonočního víkendu porušovali opatření proti šíření koronaviru častěji než v jiné dny. Policisté ráno na twitteru uvedli, že během svátků zatím denně řešili asi 600 přestupků, což je o polovinu víc než obvykle. Nejčastěji se setkávali se shlukováním lidí ve skupinkách, popíjením alkoholu na veřejnosti nebo s tím, že lidé nosili roušky na krku a nezakrývali si s nimi ústa a nos. Policisté ale současně ocenili, že lidé omezili výlety do turisticky atraktivních míst.

Politici opakovaně vyzvali obyvatele, aby letošní svátky prožili nejlépe doma a odpustili si návštěvy širší rodiny a sousedů i tradiční koledování. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu kritizoval reakci veřejnosti na uvolnění pravidel pro nošení roušek. „Mám informace, že vůle nosit roušky trochu polevuje. Možná to souvisí s optimistickými scénáři a vyjádřeními z minulého týdne,“ řekl v sobotu serveru iDNES.cz.

„První polovina prodlouženého víkendu dobře nevychází. Chválíme omezení pohybu na veřejnosti a výletů do turisticky atraktivních míst. Denně jsme ale řešili na 600 přestupků, což je o 50 procent víc než obvykle,“ uvedla v neděli policie.

V Praze byly v ranních hodinách ulice ještě prázdné, dopoledne se ale vzhledem k teplému počasí začaly zaplňovat lidmi. Do ulic, parků a přírodních areálů vyrazili především sportovci a rekreanti. Většina z nich dodržovala vládní nařízení o nošení roušek, ale někteří cyklisté a běžci, například v okolí letiště Točná, vyrazili bez nich. Bez roušek se ojediněle bavily i skupinky zejména mladých lidí. Plnit se začínají prostory otevřených obchodů a před některými čerpacími stanicemi. Někteří prodejci v rouškách vybalili své stánky na výjezdech z Prahy. Například na Barrandově, kde působí mírné komplikace oprava v okolí Radotína, je možné si u silnice zakoupit velikonoční pomlázky, cibuli a brambory.

Lidé musí z nařízení vlády od 19. března povinně při pohybu mimo domov nosit roušku nebo jinou ochranu obličeje, venku se mohou pohybovat jen při cestě do práce, pro potraviny či léky nebo z jiných nutných důvodů. Volný pohyb je možný jen v přírodě a parcích. I tady by ale lidé měli být nanejvýš ve dvou s výjimkou rodinných příslušníků, od ostatních musí dodržovat nejméně dvoumetrový odstup.

Odhalená narozeninová párty

Bezmála 60 přestupků proti vládním opatřením kvůli koronaviru řešila v neděli policie v Jihomoravském kraji. Kontroly odhalily i narozeninovou párty, policisté jich za neděli provedli asi 1700. Na webu policie to uvedl mluvčí Bohumil Malášek.

Většina z kontrol byla podle mluvčího bezproblémová. „K řešení některých závadových jednání stačila domluva, téměř šest desítek přestupkových případů ale bylo nutné řešit buď na místě, nebo oznámením příslušnému správnímu orgánu,“ uvedl mluvčí. Někteří lidé například neměli nasazené roušky, policie řešila i srocování lidí. Vyjma rodin mohou být lidé maximálně po dvojicích.

Pořezáním o skleněnou výplň skončila narozeninová párty v brněnských Přízřenicích, na které se sešlo povícero lidí. „Nelegální sešlost na sebe večer upozornila zbytečnou agresivitou při ošetřování zraněného ještě ne plnoletého mladíka. Ten byl navíc pod vlivem alkoholu, nadýchal skoro dvě promile,“ uvedl mluvčí.

Zdravotníci tak v obavě o svou bezpečnost na místo přivolali policejní hlídku. „Při kontrole vyšlo najevo, že společnost se vedle toho, že se sešla nelegálně, porušila i další předpisy. Policisté budou také zjišťovat kdo a za jakých okolností mladíkovi alkohol poskytl,“ uvedl mluvčí.

Už před prodlouženým víkendem jihomoravská policie avizovala, že nebude zahálet a dohlédne i na bezpečnost na silnicích. „Nadále platí také příslušná vládní opatření. Kromě omezení volného pohybu osob budeme mimo jiné kontrolovat, zda poskytovatelé ubytovacích služeb dodržují vládní nařízení. Odstupy a další pravidla je ale také nutno dodržovat u nově otevřených hobbymarketů,“ uvedla tehdy policie na webu.

Teplé počasí přilákalo na pražskou náplavku desítky lidí, kteří nedodržují...
Lidé si často sundávají roušku na veřejnosti.

Vláda umožnila lidem od úterý 7. dubna venku individuálně sportovat bez roušek při dodržení odstupu dvou metrů od ostatních. Podle Hamáčka to ale nebylo dobrým řešením. Krizový štáb neplánuje další úlevy. Hamáček řekl, že současný stav je maximum možného a platí, že co nejvíce lidí by stále nosit roušky mělo. Situací se bude v úterý zabývat vláda, podle dřívějších informací by mohla rozhodnout například o otevření některých dalších obchodů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) před velikonočním víkendem vyzval k tomu, aby lidé dodržovali pravidla a zůstali doma. Neměli by podle něj navštěvovat příbuzné, být v uzavřených prostorech s mnoha lidmi či chodit na koledu. Velikonoce se podle premiéra mohou stát svátkem naděje v zápase s koronavirem, pokud lidé udrží disciplínu. Po svátcích vláda představí plán uvolňování opatření. Zákazy nebudou rušeny živelně, ale řízeně, řekl premiér,

V Česku dosud zemřelo 132 lidí s nemocí covid-19, 422 pacientů se už vyléčilo. Nakažených bylo k dnešnímu ránu 5905. Za sobotu přibylo 170 případů nákazy koronavirem, což je druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu. Testovalo se 4841 vzorků, nejméně za tento týden.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...