Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé se v období pandemie rozpili, protialkoholní léčebny mají plno, přiznává vedoucí linky důvěry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Na linku důvěry se po rozvolnění protiepidemických opatření obrací ve zvýšeném počtu lidé, kteří mají potíže s nadměrnou konzumací alkoholu. Kromě toho volají i ti, již se ocitli během pandemie v hmotné nouzi.

„Jedinci, kteří udrželi závislosti před karanténními opatřeními pod kontrolou, do nich nyní zase spadli. Po rozvolnění opatření se zvýšil zájem zejména o protialkoholní léčbu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz  Jitka Gryga Medřická, vedoucí Pražské linky důvěry, již provozuje městská organizace Centrum sociálních služeb Praha.

Lidovky.cz: Jak se vyvíjí aktuální situace po rozvolnění protiepidemických opatření v oblasti duševního zdraví?
Momentálně dozrávají potíže, které vznikly v souvislosti se sníženou dostupností psychiatrické a psychologické péče. Během karantény lékaři odkládali vyšetření a kontroly. Nastávaly i potíže v dostupnosti léků, protože někteří pacienti si je nemohli vyzvednout či dostat recept od lékaře.

Mnozí terapeuti či psychiatři na vzniklou situaci reagovali velmi pohotově. Nabízeli konzultace po telefonu nebo online. Rozhodně se to však nedá říci o všech. Některým klientům se kvůli tomu nedostalo adekvátní péče, kterou potřebovali. To byly časté důvody, proč se více lidí začalo obracet na linky důvěry.

Vedoucí Pražské linky důvěry Jitka Gryga Medřická.

Vedoucí Pražské linky důvěry Jitka Gryga Medřická.

Lidovky.cz: Jak velký byl nárůst volajících během karanténních opatření?
Nemám přesná data, ale podle odhadu šlo zhruba o 10 – 15 %. Na větší nárůst bychom už neměli ani dostatečné kapacity. Aktuálně se však počet volajících stabilizoval, výraznější výkyvy neprobíhají.

Lidovky.cz: Které duševní potíže se lidem během karanténních opatření rozvinuly a nyní je řeší?
Aktuálně jsou na vzestupu různé závislosti, jde zejména o konzumaci alkoholu. Ti, kteří je měli před covidovou krizí pod kontrolou, do nich zase spadli. Obracejí se na nás jejich blízcí, ale někdy i oni sami. Lidé se v období pandemie laicky řečeno rozpili, po rozvolnění opatření se zvýšil zájem o protialkoholní léčbu. Nyní bohužel není dostupná pro všechny, čekací listiny jsou dlouhé.

Lidovky.cz: Objevily se kromě závislostí ještě jiná témata, která s vámi lidé řeší kvůli pandemii?
Spektrum problémů, které řešíme, je opravdu široké. Kvůli pandemii se cítí hůře nejen jedinci s konstantními psychickými potížemi, ale i ti, kteří se před ní s nimi nepotýkali. Volají nám lidé, kteří se následkem protiepidemických opatření dostali do finančních potíží, přišli o práci či podnikání a aktuálně mají potíže zaplatit účty.

Lidovky.cz: Jak pomáháte lidem, kteří se ocitli v hmotné nouzi?
Nemůžeme za ně tu situaci vyřešit, ale poskytneme jim adekvátní kontakty, kam se mohou obrátit. Někteří často ani nevědí, že mají nárok na finanční kompenzaci od státu. V průběhu hovoru občas zjistíme, že existují určitá řešení. Většinou se je však snažíme namotivovat, aby se nevzdávali a našli sílu pokračovat v řešení svízelné situace.

Lidovky.cz: Volají vám lidé kvůli strachu z nákazy koronavirem?
Takové případy zaznamenáváme, ale bylo jich více během karantény. Většinou se však nebojí o sebe, ale své blízké. Mají strach, že by mohli být přenašeči, a ohrozit tak starší členy rodiny. Mnozí velmi těžce nesli odloučení od svých blízkých z důvodů omezení pohybu a návštěv v nemocnicích či domovech důchodců.

Někteří jedinci byli vyplašení, protože na ně sousedi donášeli, že nenosí roušku. Báli se někomu otevřít dveře, aby se nenakazili. Někteří naši klienti trpí konstantně duševními potížemi, takže je okolnosti spojené s koronavirem uvrhly do psychické krize ještě hlouběji. Báli se svého okolí, izolovali se od světa více, než to bylo v rámci restrikcí nutné. Šlo převážně o jedince, kteří mají paranoidní tendence, poruchu osobnosti, obsedantně kompulzivní poruchu nebo úzkosti.

Lidovky.cz: Dá se říci, že se během protiepidemických opatření a krátce po nich vyostřily mezilidské vztahy?
Často nás žádali o podporu ti, kdo měli se svými blízkými vyhrocené konflikty. Trávili spolu najednou mnoho času a do popředí vyšly problémy, které předtím nebyly tolik viditelné. Nepochybně přibylo i větší množství rozchodů mezi páry.

Lidovky.cz: Máte zkušenost s tím, že by pandemie některým lidem s duševními problémy pomohla?
Někteří jedinci trpící úzkostmi žijí často v napětí a bojí se světa okolo sebe. A najednou zjistili, že podobné stavy prožívají i ostatní. Paradoxně je to více spojilo s okolním světem. Najednou jim ostatní dokáží lépe porozumět. Strach vyjít mezi lidi, podat někomu ruku nebo se až nezdravě obávat budoucnosti je pro ně totiž denním chlebem.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!