Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Termín očkování druhou dávkou vakcínou Pfizer si lidé mohou změnit. Volající v reakci zahltili covidovou linku

Vakcinace v klánovickém očkovacím centru. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Lidé si mohou změnit termín očkování druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 od fitmy Pfizer/BioNTech. Možný je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) posun až o osm dní, napsal na Twitteru. Speciální linka ministerstva zdravotnictví ke covidu 1221 je ale nyní nedostupná.
  10:57aktualizováno  18:18

K situaci se vyjádřil i Twitterový účet Chytré karantény. „Od rána evidujeme na lince 1221 větší zájem než obvykle. Díky tomu se také navýšila průměrná doba, kterou můžete čekat na spojení s operátorem. Navyšujeme průběžně počet operátorů tak, abychom snížili čekací dobu,“ uvedla.

Redaktoři serveru iDNES.cz se na telefonní linku pokoušeli dovolat několik hodin. Volající si sice může zvolit automatickou volbou změnu očkování, nicméně poté mu automat zahlásí, že operátoři vyřizují požadavky těch, kteří se dovolali dříve a hovor ukončí.

Termín druhé dávky dosud očkovací centra automaticky dávala na 42 dní, což je horní limit. Nově může být vakcína, která se v ČR aplikuje nejčastěji, podána už za 34 dní. Po jednání vlády ministr v ČT doplnil, že od července by se mohla vakcína aplikovat znovu po 21 dnech.

Ještě v květnu přitom hlavní hygienička Pavla Svrčinová na dotaz ČTK uvedla, že jiné důvody kromě zdravotních nejsou důvodem, aby se termín měnil. Teď ministr vyzval, aby si termín lidé měnili, pokud jim nevyhovuje. „Zavolejte na linku 1221, kde vám ho pomohou v rozmezí osmi dnů změnit. Hledáme cesty, jak očkování maximálně zpřístupnit,“ napsal. Zástupci projektu Chytrá karanténa odpoledne na Twitteru napsali, že kvůli velkému zájmu lidé mohou na lince déle čekat. Navyšuje se proto počet operátorů.

Proč taktizování s očkováním nemá smysl? Čekání na ‚supervakcínu‘ se nevyplatí

O možnosti posunout si termín očkování mluvil ve svém pořadu na sociálních sítích už v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Druh vakcíny, u které je to možné, ale neuvedl. Pokud bude vakcín v Česku podstatně více, vrátí se podle něho původní interval, tedy 21 dnů mezi dávkami. Ministr Vojtěch avizoval, že by to mohlo být od července.

U vakcíny firmy Moderna se už interval mezi podáním první a druhé dávky zkracoval a činí podle aktuálních informací vládního covidového portálu 25 až 35 dnů. Dříve byl prodlužován rovněž na 38 až 42 dní. Do konce března byly časové úseky mezi dávkami vakcín od těchto výrobců nižší. Do té doby se očkovalo Pfizerem po 21 dnech a Modernou po 28 dnech. U očkovací látky od společnosti AstraZeneca je interval 84 až 91 dnů.

Denní přírůstky nakažených jsou stále nejnižší od loňského léta. Kompletní očkování mají tři miliony lidí

Podle dat o očkování do neděle zdravotníci podali vakcínu 4,97 milionu lidí, tedy asi 46,4 procenta obyvatel. Na druhou dávku čeká 1,95 milionu z nich. Celkově už bylo alespoň jednou dávkou očkováno nebo se registrovalo 51,9 procenta populace. Podle odborníků by bylo třeba, aby se virus mezi lidmi dál nešířil a nevytvářely se nové nebezpečné mutace, aby si nechalo vakcínu aplikovat alespoň 70 procent, spíš až 90 procent lidí.

Autor: