Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Lidé si přejí Paroubkův odchod z politiky. ČSSD vymýšlí nouzový plán

Česko

  9:53
PRAHA - V ČSSD vzniká plán jak naložit s nepopulárním předsedou strany. V průzkumu agentury Median se totiž 40 procent lidí vyslovilo pro to, aby Jiří Paroubek nebyl ani ve vládě ani poslancem. Neochotou jít do koaliční vlády, kterou by vedl Paroubek, se netají ani předsedové politických stran. Pokud by odpor lídrů jiných stran vůči Jiřímu Paroubkovi blokoval povolební sestavení vlády, vzniká ve straně plán, podle kterého by ČSSD navrhla na premiéra někoho jiného.

Rozhovor pro LN. Jiří Paroubek. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Informovala o tom Mladá fronta Dnes. Výměnou za to by ale ČSSD požadovala dohodu, podle níž by budoucí koaliční poslanci podpořili Paroubka v roce 2013 při volbě prezidenta republiky, píše deník.

V průzkumu agentury Median pro dnešní MfD se 40 procent lidí vyslovilo pro to, aby Paroubek nebyl ani ve vládě ani poslancem. Hůře v průzkumu dopadl jen předseda KSČM Vojtěch Filip - ve vládě ani ve sněmovně ho nechce 45 procent lidí. V případě volebního lídra ODS Petra Nečase a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga si to přeje shodně 29 procent a u šéfa strany Věci veřejné Radka Johna 23 procent lidí.

Komentář Bohumila Doležala

Případní koaliční partneři spolupráci s Paroubkem vylučují
Z průzkumu rovněž vyplývá, že 13 procent lidí by Paroubkovi přálo, aby byl ministerským předsedou. Nečasovi by to přálo 11 procent, Johnovi deset procent, Schwarzenbergovi devět procent a Filipovi pět procent. Čtvrtina lidí by chtěla, aby Nečas byl ve vládě, ale ne premiérem. Paroubkovi by totéž přálo 24 procent, Schwarzenbergovi 29 procent, Johnovi 31 procent a Filipovi 17 procent dotázaných.

MfD připomíná, že lídři jiných stran, kteří přicházejí v úvahu jako potenciální povolební partneři ČSSD, již předem oznamují, že s Paroubkem do vlády nevstoupí. V ČSSD proto podle listu vzniká "poněkud divoký plán B": oficiálně strana prohlašuje, že jejím hlavním cílem je vyhrát volby a udělat z Paroubka předsedu vlády, ale pokud se menší strany "zaseknou" a před ČSSD bude viset hrozba odchodu do opozici, existuje i varianta bez Paroubka - premiérem by se stal méně kontroverzní člen ČSSD výměnou za koaliční dohodu, podle níž by koaliční poslanci podpořili v roce 2013 prezidentskou kandidaturu Paroubka.

Nejméně oblíbenou stranou je ODS
Z průzkumu agentury Median pro dnešní MfD dále vyplývá, že kdyby lidé mohli vhodit do volební urny záporný hlas, vyřadili by ze sněmovny především ODS - v průzkumu dostala 24,1 procenta negativních hlasů. Druhou nejméně oblíbenou stranou je KSČM, která by takových hlasů dostala 22 procent, a třetí je TOP 09 (15,4 procenta hlasů). ČSSD by těchto hlasů dostala 12,4 procenta. Lidé by naopak ze sněmovny "nevyhazovali" malé strany, jako jsou zelení, Strana práv občanů - zemanovci či Věci veřejné, píše MfD.

Průzkumu agentury Median pro MfD se zúčastnilo 460 lidí. Volby do sněmovny se uskuteční příští týden v pátek a v sobotu. Podle předvolebních průzkumů je dlouhodobě favoritem voleb ČSSD.

Autoři: ,