Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé si stáhli 100 tisíc poukazů na lázeňský pobyt, uplatnili jich zatím 1218. Proces podle ministryně brzdí Brusel

Mariánské Lázně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mariánské Lázně | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Praha Češi si k k pátku stáhli zhruba 100 000 poukazů na státní příspěvek na pobyt v lázních. Uplatnili jich zatím 1218, dalších 15 430 poukazů je spjato s konkrétními rezervacemi. V pátek to za odbor komunikace ministerstva pro místní rozvoj (MMR) sdělil Vilém Frček. Do programu se zapojilo přes 80 procent firem podnikajících v lázeňství. V ČR jich působí zhruba devět desítek. Kapacity mnoha lázeňských domů jsou už plné, podle ministerstva mají volno především západočeské lázně.

Lázeňská zařízení jsou limitována počtem přijatých poukazů. Program COVID lázně, který má pomoci částečně zaplnit ztrátu kvůli výpadku zahraničních hostů, zatím nedostal notifikaci Evropské komise. Po jejím udělení se na programu bude vztahovat dočasný rámec, tedy maximální suma, kterou mohou žadatelé čerpat z programů veřejné podpory. Na jednoho žadatele činí 800 000 eur (asi 21,3 milionu korun). Zatím se podniky musejí držet limitu 200 000 eur (asi 5,3 milionu korun). 

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) to představuje zhruba 1250 voucherů. „Apelujeme proto na Evropskou komisi, aby projekt notifikovala co možná nejrychleji, jakmile notifikaci obdržíme, můžeme navýšit počty voucherů až na 5200 na jedny lázně,“ uvedla.

Mariánské Lázně
Mariánské Lázně

Mnohé lázně tak už zastavily přijímaní poukazů, kvůli zatím neudělené notifikaci se některé firmy do projektu vůbec nepřipojily. Ministerstvo chce podle náměstka pro řízení sekce regionálního rozvoje Davida Koppitze usilovat o výjimku pro cestovní ruch, aby podpora pro toto odvětví nebyla nijak limitována.

Hygienici zkomplikovali nejen Nefestival

Páteční zpřísněná protiepidemická opatření, která začala platit v Moravskoslezském kraji, zkomplikují situaci i Sanatoriím Klimkovice. Lázně mohou přijímat pouze pacienty s negativním testem na covid-19, v příštím týdnu do nich má přitom přijet asi 200 klientů. Sanatoria hledají způsob, jak situaci vyřešit, řekla mluvčí lázní Ivana Gračková.

„Nové nařízení Krajské hygienické stanice Ostrava, podle kterého můžeme přijímat od dnešního odpoledne nové klienty pouze za předpokladu, že budou mít k dispozici potvrzení o negativním testu na covid-19 ne starší čtyř dnů, případně pokud těmto klientům zajistíme testování po příjezdu, jsme obdrželi dnes ve 13:00. Protože jen na příští týden máme naplánován příjem 200 klientů, tak nás toto nařízení velmi zaskočilo,“ uvedla Gračková.

Podle ní nelze obvolat všechny klienty, aby přijeli s testem. „Není nám jasné, jak by si klienti měli test v tak krátké době zajistit, když se na samotné testování čeká dny a v některých případech i týdny, a další prodleva nastává, než jsou oznámeny výsledky. V našem zařízení jsme testování zatím neprováděli,“ vysvětlila Gračková.

Alespoň 6 nocí a 5 procedur, zní podmínka

Program COVID lázně byl oficiálně spuštěn 1. července. Voucher na slevu 4000 korun na pobyt alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur s platností od 1. července do 31. prosince si lidé mohou stáhnout na portálu Kudyznudy.cz nebo ho mohou vygenerovat přímo v lázeňských zařízeních.

Poukaz mohou využít lidé starší 18 let s trvalým pobytem v ČR, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění. Vláda na program vyčlenila miliardu korun, za kterou bude moci být vydáno maximálně 250 000 poukazů. Lidé nemohou sčítat voucher, který nabízejí například Karlovy Vary na podporu cestovního ruchu, a státní poukaz.

Lázně jsou jedním z nejvíce zasažených sektorů koronavirovou krizí. Hosté z ciziny v nich podle MMR tvořili až 44 procent. Podle ministerstva Češi zahraniční klienty, kterých lázně kvůli současné situaci mohou ztratit 170 000 až 200 000, nedokážou nahradit. Záměrem programu proto mimo jiné je, naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb. Poskytnutá podpora má navíc přispět k obnově celých regionů.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!