Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rezervace očkování kolabovala. Za první hodinu se registrovalo přes 44 tisíc seniorů, 2 tisíce má termín

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Systém pro registraci lidí starších 80 let k očkování proti covidu se sice v osm hodin ráno spustil, hned od počátku ale kolaboval. Problémy byly se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které přicházely žadatelům i za více než deset minut. Dovolat se hned ráno nedalo ani na linku 1221, kde měli s registrací seniorům pomáhat. Kapacita zadaných termínů pro očkování se po více než hodině vyčerpala.

Kapacita zadaných termínů je podle webu systému po více než hodině vyčerpaná, je ale možné se dál k očkování registrovat bez výběru termínu. Za první hodinu se registrovalo podle informací na twitteru Chytré karantény přes 44 000 lidí. Termín očkování si zarezervovalo 2000 z nich. 

Chytrá karanténa uvádí, že další termíny budou nabídnuty poté, co do Česka dorazí další dodávky vakcín. Lidí nad 80 let, kteří se ode dneška mohou k očkování registrovat, je v Česku 441 000.

Lidé starší 80 let se mohou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) k očkování hlásit kdykoliv bez obav, že ztratí prioritu. „Systém je nastavený tak, že vždy budou mít přednost před ostatními. Vakcíny, které budou nyní přicházet, jsou určené především pro ně,“ uvedl na twitteru Blatný. Ministerstvo už ve čtvrtek upozorňovalo, že ne všichni, kteří se dnes k očkování přihlásí, dostanou také termín.

Centrální rezervační systém, registrace na očkování.
Centrální rezervační systém, registrace na očkování.

Každý týden má přijít 70 000 dávek očkovací dávky od firem Pfizer/BioNTech a do konce ledna ještě zbývajících 11.600 dávek od firmy Moderna.

Rezervační web doporučuje další volnou kapacitu ověřit za několik dní, až budou další dodávky vakcín a očkovací místa doplní termíny. Lidé, kterým se dnes nepodařilo si hned volný termín zarezervovat, tak mohou učinit kdykoliv později pomocí PIN kódu 2, který jim přišel na mobilní telefon. Některá očkovací centra prozatím ani první termíny nevypsala, v systému dnes ráno bylo jen 47 center. Podle čtvrtečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) se ale očkuje na 164 místech.

Údajně se měl objevit problém s rodnými čísly.  Podle těchto ohlasů aplikace nepočítá s třemi číslovkami za lomítkem, které mají starší ročníky a je nutné vyplnit tedy deset čísel, i když někteří mají jen devět. 

Podle dat Chytré karantény navštívilo web během prvních dvou minut 75 000 lidí. Ve frontě na odeslání čekalo podle Chytré karantény v 08:35 asi 40 000 SMS zpráv pro registraci k očkování proti covidu. Za vteřinu jich odesílají 20. 

V příštím týdnu ministerstvo zdravotnictví plánuje umožnit přihlašování do registračního systému také všem zdravotníkům. Spolu se seniory nad 80 let a dalšími, kteří obývají domovy důchodců a domovy se zvláštním režimem určené lidem s Alzheimerovou nemocí a dalšími demencemi, patří do prioritní skupiny 1A. Dohromady je v ní asi 838 000 lidí, podle vakcinační strategie mají být očkováni v lednu a v únoru.

Od 1. února by se mohli začít k očkování hlásit také všichni ostatní zájemci. Těm už systém bude přidělovat prioritu podle věku, vybraných povolání a vážných nemocí. Ve druhé preferované skupině 1B je tak přes 3,7 milionu lidí. Poté by se mělo dostat i na ostatní, pravděpodobný je nejdřív začátek léta. Zhruba v březnu by se do očkování měli zapojit také praktičtí lékaři.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠIKOVNÝ ZÁMEČNÍK (23-27.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč