Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
13. května 2019 18:41, aktualizováno  20:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nejsme slepí‘. Lidé už potřetí demonstrovali proti ministryni Benešové

Další (v pořadí již třetí) demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Další (v pořadí již třetí) demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA V pondělí již potřetí lidé protestovali v Praze, Brně a dalších městech proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). Akci pořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii, která požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše v kauze Čapí hnízdo. Chce také ujištění, že vláda neodvolá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Demonstranti se sešli v Praze na Staroměstském náměstí v 18:30. Před dvěma týdny ho zaplnili zhruba ze tří čtvrtin (podle organizátorů dorazilo asi 20 tisíc lidí), nyní byla účast ještě o něco vyšší. Akce trvala asi hodinu a půl. Po hromadném zpěvu hymny se účastníci před 20. hodinou začali rozcházet.

I přes to, že se demonstrace částečně překrývala s hokejovým zápasem MS Česko - Rusko, náměstí bylo téměř celé plné. Na úvod organizátoři lidem pustili pět měsíců starý projev hokejového brankáře Dominika Haška, který mluvil o národní hrdosti a odvaze českých sportovců v minulosti i o tom, že je třeba bojovat za demokracii a vážit si jí.

V davu se to hemžilo vlajkami Česka a Evropské unie, stejně tak protibabišovskými transparenty. V rukou nápisy jako „Babiš je lhář“, „Nejsme slepí“ či „Benešová demisi“ třímali senioři i malé děti. Dále šlo vidět cedule s textem „Nezávislá justice“, „Koho ještě odvoláš“ a „Nás neodvoláš“. Fotografie Babiše a Benešové na transparentech doprovázely nápisy „Prime minister or crime mister?“ (Premiér nebo mistr zločinu?) a „Minister of justice hides my crimes in practice“ (Ministryně spravedlnosti zakrývá mé zločiny).

Organizátoři lidem rozdávali připínací placky s logem spolku Milion chvilek pro demokracii a letáky s nápisem Justice, stejně jako při předchozích akcích.

Pro demonstranty byly připraveny dvě velkoplošné obrazovky, aby všichni přítomní mohli sledovat, co se děje na pódiu. Na bezpečnost akce dohlíželo několik policistů. K jejich zásahu však nedošlo.

Zatímco řečníci představovali na pódiu své požadavky vůči vládě, demonstranti opakovaně skandovali „Hanba”,  „Demisi“ či „Máme toho dost“.

Na místo po sedmé hodině dorazil i bývalý dlouholetý šéf Senátu Petr Pithart. Na pódiu vystoupil rovněž hudební kritik Jiří Černý. „Nenechte se rozehnat,” vzkázal účastníkům protestní akce. Účastnili se i senátoři Mikuláš Bek, Václav Láska a Jiří Růžička.

13.května 2019 v 19:05, příspěvek archivován: 13.května 2019 v 19:11

Organizátoři protestu proti min. spravedlnosti Marii Benešové oznámili, že protestovat chtějí i příští týden. V úterý 21. května mají v plánu zaplnit Václavské nám. Dnes “Staromák” takřka plný. Na pódiu i hudební kritik Jiří Černý: “Nenechte se rozehnat.” Foto: Tomáš Krist, Mafra https://t.co/YVtEX0fPcP

Organizátoři uvedli, že na úterý 21. května svolávají další demonstraci. Tentokrát na Václavaku, když prý premiér ignoruje Staromák. „Příště nás může být 50 tisíc,” vyzývají.

I Dominikánské náměstí v Brně v pondělí zaplnili demonstrující za nezávislost justice. Demonstranti se setkali u sochy Jošta na Moravském náměstí, odkud krátce po 18:00 vyrazil pochod přes Rašínovu třídu a náměstí Svobody. Z Moravského náměstí odešlo podle odhadu 1500 až 2000 lidí, dav se ale postupně početně rozrostl. Na Dominikánském náměstí je opticky stejně lidí jako před týdnem, možná i více. Minulé pondělí byly na náměstí podle odhadu 3000 až 4000 lidí.

Tisícovka lidí se sešla také v centru Plzně, stovky v Hradci Králové a v Liberci

Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“.

Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Při čtvrtečních interpelacích řekla, že verdikt by byl až na novém ministrovi v dalším volebním období.

Další (v pořadí již třetí) demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro...
Na protestní akci na Staroměstském náměstí, kde lidé požadují demisi premiéra a...
Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!