Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé v metru nenosí roušky, policisté evidují na 50 případů denně

Cestující s rouškami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující s rouškami. | foto: Tomáš Vlach, Lidové noviny

Praha V průměru pět desítek případů, kdy lidé v metru a jeho prostorech nemají zakryté dýchací cesty, eviduje denně v Praze městská policie. V pondělí to uvedla vedoucí Kanceláře ředitele městské policie Praha Irena Seifertová. Podle ní hrozí za porušení tohoto nařízení, které vláda vydala v souvislosti s opatřeními proti koronaviru, pokuta až 10 tisíc korun, většinu případů však policisté řeší domluvou.

Podle zjištění redaktorky ČTK projelo v pondělí na eskalátorech ve stanici Muzeum před čtvrtou hodinou odpolední za jednu minutu téměř dvacet lidí bez roušky. Ti si buď roušku sundávali už na eskalátorech, nebo ji neměli vůbec.

Podle Seifertové se nejedná o neznalost, lidé o vládních nařízení vědí. „Jedná se spíše o případy, kdy si lidé neuvědomí, že v metru musí roušku mít, nebo případy ignorace tohoto opatření. Denně hlídky městské policie zjistí v průměru 55 případů tohoto porušení“ upřesnila Seifertová. Policisté kontrolují nošení roušek v metru pravidelně. „Není však reálně ani personálně možné, aby strážníci byli trvale ve všech stanicích metra,“ dodala Seifertová. To, že by lidé hlásili nenošení roušek na tísňovou linku městské policie, je ojedinělé.

Policie zjistila v Praze od začátku zavedení opatření v souvislosti s koronavirem přes 41 tisíc přestupků související s těmito opatřeními. Z toho nejvíce porušení, téměř 33 tisíc, se týkalo právě nenošení roušek, asi 4700 těchto případů bylo v městské hromadné dopravě.

Od 1. července, kdy vláda rozvolnila opatření proti koronaviru, nemusí lidé ve většině míst v Česku nosit roušku v tramvajích a autobusech. Povinnost zakrýt si dýchací cesty v metru však stále platí. Podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové epidemiologové zvažovali, zda roušky ponechat v MHD. „Více než třetina lidí se každý den přepraví právě v metru. Jsou to klimatizované prostory, u autobusů a tramvají není klimatizace v 60 procentech vozů,“ uvedla v červnu Rážová. Je to podle ní kompromis, jak zabránit kolapsům z horka u lidí, kteří by v těch neklimatizovaných museli mít roušku.

To potvrzuje i epidemiolog Rastislava Maďar. Kromě toho je podle něj v metru také například větší riziko přenosu viru kvůli uzavřenému prostoru, větší koncentraci lidí nebo rychle se pohybujícímu vzduchu. „Je to vzduch, který před sebou tlačí souprava metra, to může způsobit přenos viru na větší vzdálenost,“ řekl Maďar.

V současné době jsou roušky povinné jen v pražském metru a v MHD v regionech, kde je více nakažených jako v Moravskoslezském kraji. Dál se musí nosit také v lůžkových zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory a také při akcích ve vnitřních prostorách pro více než 100 lidí.

Povinnost používat mimo domov roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. K prvnímu zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet 25. května, odkdy mohli lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...