26. února 2018 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé v Praze i Brně uctili památku zavražděného slovenského novináře Kuciaka

Pietní místo na Václavském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pietní místo na Václavském náměstí. | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha/Brno  Lidé v Praze i Brně v pondělí večer na pietních shromážděních uctili památku zavražděného slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka. Na pražské Václavské náměstí přišly v mrazivém počasí desítky lidí k soše svatého Václava zapálit svíčky u fotografií s portrétem zavražděného novináře. Svolavatel akce Martin Uhlíř odhadl, že průběžně přišlo asi 200 lidí.

Také v Brně dorazily na tamní Komenského náměstí asi dvě stovky lidí. Na obou pietních akcích lidé průběžně přicházeli a odcházeli, nezazněly žádné projevy.

Kuciaka zastřelil neznámý pachatel a podle slovenské policie to bylo s největší pravděpodobností kvůli jeho práci. Vrah zastřelil i jeho partnerku.

„Všichni si pamatujeme, že v loňském roce náš pan prezident vtipkoval při návštěvě Kremlu, že novinářů je příliš a že by měli být likvidováni. Začíná to nenávistnými slovy prezidentů a jejich lokajů a končí to vraždami nepohodlných lidí,“ řekl Uhlíř.

Na Václavském náměstí uctívají lidé svíčkami památku zavražděného slovenského...
Na Václavském náměstí uctili lidé svíčkami památku zavražděného slovenského...

Brněnské pietní shromáždění se konalo na Komenského náměstí, svíčky a fotky obětí obklopily sochu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Také zde nezazněly žádné projevy. Brněnskou akci svolali mladí lidé, kteří pracují v profesích spjatých s médii a komunikací. „Šokovalo nás to,“ řekl o událostech na Slovensku jeden z organizátorů piety Michael Kalábek. Něco podobného by podle účastníků akce nemělo být na Slovensku ani v Česku ve 21. století vůbec možné.

K Masarykově soše přišla také řada aktivních brněnských novinářů, mluvčích a PR profesionálů. Dorazili také studenti žurnalistiky a jiných oborů z blízké Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Patrně první usmrcení novináře v novodobých dějinách Slovenska odsoudili slovenští politici, český premiér Andrej Babiš i řada českých opozičních politiků. Pod prohlášení odsuzující zavraždění Kuciaka a jeho přítelkyně se podepsaly i tři stovky českých novinářů ze soukromých a veřejnoprávních médií. Syndikát novinářů České republiky v pondělním prohlášení zaslaném ČTK odsoudil úkladnou vraždu slovenského novináře a vyzval slovenskou policii a orgány činné v trestním řízení, aby potrestal pachatele a zajistil bezpečí novinářů.

Přední slovenská média ve společném prohlášení označila vraždu novináře za vážné znamení toho, že se zločin obrací proti jednomu z nejdůležitějších pilířů svobody, a to svobodě slova a právu občanů kontrolovat mocné a ty, kteří překračují zákon. Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou k dopadení vraha.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.