Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé ve městě budou šťastnější

Česko

I když prohrajeme, akce poběží dál, shodují se ředitelé projektů ve městech soupeřících o titul Evropské hlavní město kultury 2015 Yvona Kreuzmannová (Plzeň) a Čestmír Kopecký (Ostrava).

* LN Proč by mělo vyhrát „vaše“ město?

YK: Protože má výborně zpracovaný projekt, garantuje ho silný a zkušený tým a plnou podporu vedení města. To schválilo stoprocentně podporu plzeňské kandidatuře, má výborně zpracovanou kulturní politiku do roku 2019 a na kulturu vyčleňuje devět procent ze svého rozpočtu.

ČK: Protože to bude znamenat větší přínos pro českou a evropskou kulturu. Ostrava je představitel Moravy a Slezska, je to svébytný organismus, žijí tam zajímaví lidé, je netuctová.

* LN V čem se domníváte, že je slabá stránka konkurentova projektu?

YK: Nechci hodnotit konkurenty. Vážím si každého města, které se účastní kandidatury.

ČK: To je těžká otázka, protože my si trumfy navzájem tajíme. Ale řekl bych, že výhoda Plzně je, že je jaksi přehlednější, kompaktnější, má asi i pozitivnější obraz. Ale zároveň to může být nevýhoda.

* LN V čem se bude lišit „vaše“ město roku 2015 od toho současného?

YK: Lišit se bude zcela zásadně. Bude disponovat mnohem pestřejší nabídkou různých forem kultury, včetně menšinové, experimentální, alternativní. Výrazně se promění veřejný prostor: počítá se s revitalizací bývalého pivovaru Světovar, který se promění v kulturní centrum, bude tu stát nové divadlo, nová galerie, nová zelená zóna podél nábřeží.

ČK: Lidé tam budou šťastnější. Proto to taky děláme.

* LN V případě, že vaše město neuspěje, co se stane s projekty?

YK: Budeme se snažit všechno realizovat i v takovém případě.

ČK: Část jich poběží dál. Třeba Měsíc autorského čtení nebo filmový festival OKO, který jsme loni založili. Ostatní tady zůstanou k dispozici.

* LN Co udělá na komisi největší vliv?

YK: To se skutečně budete muset zeptat jich.

ČK: My jsme postavili svou kandidaturu na tom, že kvalita projektu je jedna věc, tou druhou jsou osobnosti, které ji zaručují. Doufám, že na komisi udělají vliv osobnosti.

* LN Nejste náhodou z Prahy?

YK: Jsem. Ale včera jsem předala plzeňskému muzeu loutek první loutku Máničky, kterou v roce 1929 vytvořil Josef Skupa pro Annu Kreuzmannovou, která ji do roku 1943 vodila. Shoda jmen není náhodná.

ČK: Já bydlím už patnáct let na chalupě v Českém ráji.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...