24. července 2018 10:34, aktualizováno  10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé z bytového družstva Svatopluk jsou z rozhodnutí ohledně vyklizení domů v šoku

Projekt stavební firmy H-System | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt stavební firmy H-System | foto:  Dan Materna, MAFRA

Horoměřice/Brno Rozhodnutí Nejvyššího soudu, který nařídil členům bytového družstva Svatopluk vyklidit domy, v nichž žijí, je pro družstevníky šokující. Za družstvo to řekl Martin Junek.

„Něco takového jsme absolutně nečekali,“ uvedl. Chce ale vyčkat na tiskovou konferenci soudu, na které by měly zaznít podrobnější informace, než má z médií. 

Soudce Krčmář rozhodnutí NS ve sporu o byty družstva Svatopluk označil za nejlepší ze špatných řešení. Lidé se musí vystěhovat, správce byty zpeněží.

Podle informací České televize soud nařídit vyklidit domy do jednoho měsíce. Stavební bytové družstvo Svatopluk prohrálo spor s insolvenčním správcem  zkrachovalé společnosti H-System Josefem Monsportem. 

Družstvo tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si svépomocí dostavěli byty v Horoměřicích poblíž Prahy. Správce plánoval, že byty prodá a peníze rozdělí mezi všechny poškozené klienty H-Systemu, kterých je přes tisíc. 

Stavební bytové družstvo Svatopluk založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic. Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Členové družstva vedou s Monsportem od roku 2000 soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.

ČTK