29. července 2018 13:23, aktualizováno  20:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Případem H-Systemu se bude zabývat vláda. Lidé z bytového družstva Svatopluk nabídnou správci odkup domů

Do Horoměřic u Prahy dorazili 29. července 2018 na setkání bývalých klientů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Horoměřic u Prahy dorazili 29. července 2018 na setkání bývalých klientů... | foto: ČTK

Horoměřice (u Prahy) Premiér Andrej Babiš po večerním jednání členů bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalého H-Systemu, řekl, že případem se bude zabývat vláda, jež podle něj požádá příslušné složky o prověření konkurzu. Lidé z družstva Svatopluk, kteří se mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu do měsíce vystěhovat z domů v Horoměřicích u Prahy nabídnou na pondělním setkání se správcem odkup domů za 10,5 milionů korun.

Andrej Babiš (ANO) do Horoměřic dorazil v neděli večer. Chtěl prý slyšet názory lidí na kauzu. „Ten příběh je šokující. Co se tady událo za těch 20 let, to vyvádění majetků za mizivé ceny. My určitě jako vláda se tím budeme zabývat a požádáme příslušené složky o prověření těch věcí,“ řekl Babiš. V pondělí se uskuteční schůzka mezi zástupci družstva a konkurzním správcem Josefem Monsportem, které se zúčastní také Babiš jako moderátor.

Martin Junek v neděli za družstvo řekl, že na schůzku přijdou s nabídkou odkupu dotčených domů za 10,5 milionu korun. Družstvo v neděli vydalo prohlášení, že mu vždy šlo o ochranu investic klientů.

Lidé z bytového družstva Svatopluk postavili v Horoměřicích závoru.
V úterý soud rozhodl, že se lidé do měsíce ze svých domovů musejí vystěhovat.

Bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System musejí podle verdiktu NS zveřejněného v úterý vyklidit do měsíce byty v osmi domech v Horoměřicích. S tím ostře nesouhlasí. Namítají, že na jiné bydlení nemají peníze. Týká se to asi 60 rodin, poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné.

Bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System musejí podle verdiktu NS zveřejněného v úterý do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích, s čímž nesouhlasí. Namítají, že na jiné bydlení ani nemají peníze. Týká se to asi 60 rodin, poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. 

V pondělí bude první jednání mezi družstvem a konkurzním správcem Josefem Monsportem, které má moderovat premiér Andrej Babiš (ANO). V neděli večer by se měli společně sejít členové Svatopluku a projednat situaci. Účast nezávazně přislíbili i někteří politici. 

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. 

Svatopluk založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic. Tehdejší konkurzní správce H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Monsport ale později vyzval obyvatele domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. 

Členové družstva s ním od roku 2000 vedou soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli. V minulosti soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS nyní dospěl k opačnému závěru. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Družstvo pokračovalo ve stavbě na pozemcích H-Systemu a investovalo do cizího majetku. NS konstatoval, že družstvo šlo do rizika, když pro to nemělo souhlas konkurzního soudu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz