Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Lidé z jiné kultury firmu obohacují

Česko

„Není to naše chyba, šlo o jinou firmu. I když se jmenuje stejně,“ musel před nedávnem vysvětlovat Karel Kubias, generální ředitel farmaceuticko-chemické společnosti Merck.

Schopnost krizové komunikace si mohl Karel Kubias naposledy ověřit letos na podzim, když se prakticky ve všech médiích objevily zprávy o tom, že firma Merck vyplatí pacientům miliardy dolarů odškodného kvůli svému analgetiku Vioxx. Prokázalo se totiž, že jeho delší užívání zvyšuje riziko infarktu. O odškodné se začali hlásit také pacienti v České republice. A Kubias musel znovu vysvětlovat, že „český“ Merck nemá s tímto případem nic společného. Nebylo to poprvé - stejný problém řešil už před rokem, kdy se o problému s Vioxxem začalo psát poprvé.

„Situace vznikla tak, že německý Merck přišel po první světové válce v důsledku majetkového vyvlastnění o svou pobočku v New Yorku. Tím vznikly dvě zcela nezávislé společnosti, které uzavřely o užívání názvu Merck vzájemnou dohodu. Americký Merck se může nazývat Merck & Co. pouze v Severní Americe, zatímco německý Merck KGaA má oprávnění užívat své jméno ve zbytku světa. Na tomto teritoriu vystupuje americká firma jen pod názvem MSD. Naši společnost vlastní německý Merck KGaA, zatímco zmíněný problém se týkal společnosti MSD. Náš Merck Vioxx v Česku nikdy nedistribuoval,“ vysvětluje Kubias. „Když se přesto loni na podzim objevila v televizním zpravodajství zpráva, že problém s Vioxxem se týká také českého trhu, dosáhli jsme do čtyřiadvaceti hodin odvysílání opravy, ale společnost to stigmatu úplně nezbavilo. Zrovna nedávno byla jedna naše kolegyně přímo v lékárně svědkem situace, kdy lékárnice nabídla staré paní nějaký náš přípravek, a ta ho odmítla se slovy, že od téhle firmy raději nic nechce,“ říká.

Karel Kubias je vystudovaný chemik, po absolutoriu začal pracovat v biochemické laboratoři fakultní nemocnice v Olomouci a chtěl se věnovat vědě a výzkumu. Po revoluci v devětaosmdesátém roce ale změnil působiště a začal dodávat chemické produkty do laboratoří. Tak se v roce 1991 dostal ke společnosti Merck. „Byli jsme na českém trhu jedni z prvních, takže jsem zažil pionýrské období, které představovalo úplně novou situaci i pro zákazníky. Najednou tu byly nové produkty, nová nabídka... Připadali jsme si jako misionáři. Ale čím více firem přicházelo na český trh, tím sílila konkurence a s rozšířením nabídky si začal vybírat také zákazník,“ popisuje Kubias.

Negativní image nemáme Na otázku, zda nemá pocit, že jeho obor provází negativní image (o farmaceutických firmách se často píše jako o těch, které při bolestech kloubů doporučí místo snížení hmotnosti a přiměřené rehabilitace prášek, co vyřeší všechny problémy), odpovídá generální ředitel Mercku, že jeho společnosti by se to týkat nemělo. „Merck je inovativní firma, která se zabývá výzkumem a vývojem nových léčiv, a to i pro závažná onemocnění typu roztroušené sklerózy nebo onkologických onemocnění. Takže věřím, že naši činnost vnímají lidé jako potřebnou.“ Společnost se podle něj nevěnuje jen farmacii, její obchodní činnost se dělí do několika divizí: divize Merck Serono má na starosti léky na předpis, CHC divize volně prodejná léčiva a chemická divize distribuuje a prodává laboratorní chemikálie, suroviny pro výrobu, pigmenty a podobně. „Mým úkolem je koordinovat všechny obchody a manažery jednotlivých obchodních divizí, využívat všech lokálních možností trhu s cílem růstu společnosti a v neposlední řadě působit jako vyslanec mateřské společnosti,“ říká oficiálním jazykem Kubias.

O integraci různých kultur V letošním roce byla hlavním cílem společnosti produktová i personální integrace s českou firmou Serono, jejíž léky začíná Merck distribuovat. „Tým Serono byl poměrně malý, deset lidí, z nichž naši nabídku akceptovalo sedm. Merck měl v té době 105 zaměstnanců. Nešlo tedy o integraci dvou stejně velkých společností, ale spíš o individuální přístup ke každému novému kolegovi,“ konstatuje ředitel.

V práci využívá podle svých slov dost často také svou zkušenost z práce v Německu a ve Velké Británii. „V Německu jsem studoval a dva roky pracoval v centrále Mercku v Darmstadtu, mám zkušenosti s mezinárodními týmy z Německa i Anglie a je mi jasné, že díky nim získáte větší rozhled i nadhled. Proto jsem také po svém nástupu do čela českého Mercku letos v květnu přivedl do Prahy nového šéfa chemické divize, který přišel z Polska. Náš IT manažer je zase rodilý Portugalec, který vyrůstal ve Francii a už víc než deset let žije tady. Lidi z jiné kultury a prostředí považuji za obohacení firmy,“ říká Kubias. Do týmu si podle svých slov vybírá lidi, kteří musejí být ve své odbornosti lepší než on. „To je základní kritérium, protože jim v rámci jejich motivace ponechávám značnou volnost v rozhodování a v tom, aby své oddělení budovali podle vlastních představ.“

***

KAREL KUBIAS

Rodina: Podruhé ženatý.

„Žijeme v Benešově se sedmiletým synem a s osmnáctiletou dcerou mé ženy z prvního manželství.

Sám mám z předchozího manželství dvě děti, které jsou už dospělé.“

Auto: „V současné době volvo.“

Oblíbená hudba: „Jazz. Proto mám rád film Cotton Club.“ Volný čas: „Jednoznačně s rodinou, ale redukuje se víceméně jen na víkendy.“

Oblíbená dovolená: „Nejradši jsem na horách, takže horská turistika.“

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.