Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé žalují úřady za svá zranění z neuklizených chodníků

Česko

  6:00
PRAHA/BRNO - Města a obce řeší stovky stížností lidí zraněných na neuklizených a ledem pokrytých chodnících. Spory o náhradu škody se mohou táhnout i měsíce.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Zlomeniny rukou, nohou, rozbité hlavy a poraněná páteř. To jsou nejčastější úrazy, které si lidé během letošní zimy způsobili při pádu na ledem pokrytých a neuklizených chodnících.

Radnice jsou zahlceny stížnostmi a žádostmi o náhradu škody za zranění. Jen v hlavním městě jich je přes šest set. A jaro ještě nezačalo, je tedy pravděpodobné, že nespokojených přibude. Zčásti za to může dlouhá a tuhá letošní zima, ale i nový zákon, který převedl zodpovědnost za neuklizené chodníky na jejich majitele, většinou obce. Donedávna měli za většinu odpovědnost vlastníci přilehlých domů.

"V současné době evidujeme už čtyřicet žádostí o náhradu škody v souvislosti s úrazy na komunikacích v zimním období," potvrdila vysoké množství úrazů mluvčí městského obvodu Ostrava-Poruba Jana Končítková.

Přestože žádostí jsou po celé republice dohromady tisíce, vyřízených je jich minimum. Postižení si budou muset na rozhodnutí pojišťoven počkat několik týdnů, možná i měsíců.

"Ta procedura je velice dlouhá. Lidé se musí nejprve uzdravit, musí přinést bodové ohodnocení, uvést případné svědky. My zase musíme dopsat informace o průběhu zimní údržby. Pak vše putuje do pojišťovny," popsala vedoucí odboru životního prostředí druhého plzeňského obvodu Lenka Klečková.

Více informací o žalobách na úřady najdete ve čtvrtečním vydání deníku

Témata: odškodnění

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat