Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé známkují vládu. Vede Pospíšil, pět ministrů nikdo nezná

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Lidé by podle agentury STEM hodnotili vládu horší trojkou, celková známka vyšla na 3,14. Hodnocení probíhalo klasickou školní formou. Nejlépe z toho vyšel ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), naopak ministr vnitra Radek John (VV) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) byli největšími odpadlíky. Průzkumu se zúčastnilo přes 1200 lidí.

Pokud se vezmou v úvahu příznivá hodnocení, tedy známky jedna a dvě, nejlépe si zatím podle veřejnosti vedou Pospíšil, ministr zahraničí Karel  Schwarzenberg (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS).

Pouze u těchto tří politiků je podíl příznivých hodnocení větší než třetinový. U Pospíšila je to 45 procent a jako jediný se na dohled přiblížil tomu, že mu jedničku či dvojku dala skoro polovina lidí.

Pět neznámých ministrů
Nejméně jedniček a dvojek nasbírali podle STEM ti členové vlády, kteří jsou veřejnosti dosud málo známí. Platí to hlavně o ministrovi pro místní rozvoj Kamilu Jankovském (VV), ministru kultury Jiřím Besserovi (za TOP 09), ministrovi zemědělství Ivanu Fuksovi (ODS), ministru průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi (ODS), ale i ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi (ODS). Pokud jde o posledně jmenovaného ministra, ten ve středu ohlásil rezignaci v souvislosti s podezřením na machinace se státními zakázkami na Státním fondu životního prostředí.

Kamil Jankovský.

Nejvyšší podíl známek čtyři a pět mají podle autorů výzkumu Kalousek a John. U ministra financí se takto dohromady vyjádřilo 56 procent dotázaných, u Johna 54 procent.

Vládu jako celek zatím veřejnost hodnotí průměrně. Největší část - 34 procent - by jí udělila známku tři. Známky horší, tedy čtyři a pět, by jí dalo 33 procent oslovených a 27 procent by kabinet oznámkovalo jedničkou či dvojkou. Zbylých šest procent respondentů nedokáže činnost vlády oznámkovat.

Hodnocení se do značné míry odvíjí od politických preferencí a majetku dotázaných. Zatímco stoupenci KSČM hodnotí kabinet přibližně čtyřkou, příznivci ODS by jí naopak oznámkovali horší dvojkou. Špatně zajištění nebo chudí lidé dávají podle STEM vládě průměrně známku 3,56, ti dobře zajištění 2,58.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.