Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidice ničí nájezdy zlodějů

Česko

LIDICE Památník Lidice na Kladensku trápí opakované řádění zlodějů. Poslední se odehrálo v noci na včerejšek, lupiči při něm poškodili dvoje dveře a odcizili pokladničku s příspěvky návštěvníků.

Kasička obsahovala asi pět až sedm tisíc korun, mnohem větší škodu ale zloději způsobili zničením dveří. Jejich oprava přijde na osmdesát tisíc.

Lidický památník se stal v posledních dvou letech terčem zlodějů či vandalů už zhruba dvacetkrát. Zmizelo osvětlení, kusy střechy, závory, dokonce i státní vlajka. „Všechny svody z mědi jsme museli vyměnit za umělohmotné,“ postěžoval si ředitel památníku Miloš Červencl. Ten už se kvůli nájezdům zlodějů obrátil na ministra vnitra Ivana Langra. Situaci by podle něj zlepšilo, kdyby se do Lidic vrátilo místní policejní oddělení.

Památník od včerejška střeží dvoučlenná hlídka se psem. „Přes všechnu elektroniku a kamerové systémy je lidská přítomnost vždycky lepší,“ míní ředitel. Kde na ostrahu do budoucna brát peníze je ale podle něj otázkou.

Lidický památník přitom zažívá novou vlnu zájmu návštěvníků. Za poslední tři roky mu vzrostla návštěvnost třikrát. Pietní místa v obci vypálené fašisty navštívilo v roce 2005 šestnáct tisíc lidí, loni už třiačtyřicet tisíc. Letos památník doufá zaokrouhlit počet návštěvníků na padesát tisíc. Za takovým úspěchem stojí především nápady ředitele Červencla na propagaci památníku. Ten loni převzal mezinárodní cenu marketingových odborníků a kreativců za kontroverzní internetovou reklamu nazvanou Total Burn-Out. Netradiční reklama na způsob počítačové hry - „střílečky“ - zvýšila povědomí mládeže o tragických událostech v Lidicích roku 1942. Na druhé straně vyvolala protesty zejména členů Českého svazu bojovníků za svobodu, kteří ji považovali za znevažující a necitlivou k utrpení lidických občanů.

Červencl láká do Lidic návštěvníky i na kulturní programy, od loňska je také možné uspořádat v Růžovém sadu u památníku svatební obřad. Toho už využilo čtyřicet párů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: