23. ledna 2010 18:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidl stahuje z obchodů rakouské tvarůžky, jsou v nich listerie

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Obchodní řetězec Lidl stahuje z prodeje mléčný výrobek s názvem Jemné tvarůžky rakouské značky Reinhardshof. Při analýzách byl ve vzorcích sýru zjištěn výskyt bakterie listerie. Informovala o tom dnes Sandra Kipeťová ze společnosti Lidl.

Zvýšená hodnota listerií překročila podle kontrolorů povolené hodnoty.

Zákazníci by neměli sýr konzumovat. Pokud výrobek přinesou zpět do některé z prodejen, budou jim vráceny peníze. Na podnět řetězce Lidl stáhl výrobek z trhu i rakouský dodavatel Prolactal GmbH, Hartberg.

Listerie se běžně vyskytuje v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách. Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. U těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, třeba po transplantaci, a u lidí s rakovinou nebo HIV/AIDS ale způsobuje onemocnění.

Listerióza má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan. V minulých letech onemocněly kvůli listerii v Česku řádově desítky lidí.

ČTK