29. května 2019 15:47, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci a komunisté vyzývají vládu, aby našla dvě miliardy na sociální služby

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Marek Výborný. | foto: ČTK

PRAHA Lidovci na mimořádné schůzi Sněmovny vyzvou vládu, aby do 15. června našla dvě miliardy korun na dofinancování sociálních služeb pro letošní rok. Zároveň chtějí vědět, s kolika penězi vláda pro tuto oblast počítá v připravovaném rozpočtu na rok 2020. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že vláda nejspíš peníze najde během několika dnů. Ministerstvo nepočítá se zvýšením cen, které mohou za sociální služby platit lidé. Zvýšení stanovených maximálních částek žádají poskytovatelé, radnice i ministerstvo financí.

„Iniciovali jsme svolání této schůze s jediným cílem: Chceme od vlády slyšet závazek, že nejpozději do poloviny června se najdou dvě miliardy, které zachrání financování sociálních služeb pro tento rok,“ řekl Výborný. Podle něj jinak hrozí, že sociální služby budou propouštět a lidé odkázaní na pomoc nebudou mít k dispozici potřebnou péči.

Lidovci zároveň žádají systémové řešení problému. „Není možné, aby se tato trapná situace opakovala každý rok,“ řekl Výborný. Ministerstvo práce podle něj musí v krátké době předložit přinejmenším věcný návrh zákona o sociálních službách, který by zajistil, že jejich financování bude předvídatelné.

Na poskytnutí dvou miliard chce tlačit také ODS. „Tato mimořádná schůze je forma nátlaku. Ano, zcela jasně říkám: je to forma nátlaku, aby vláda peníze našla a poslala je zaměstnancům sociálních služeb, kteří slouží těm nejslabším, nejchudším a nejpotřebnějším,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda ODS Petr Fiala.

Komunisté chtějí i novelu sociálních služeb

Rovněž komunisté chtějí vládu zavázat, aby krajům doplatila dvě miliardy korun na sociální služby nejpozději do 15. června. KSČM požádá i o novelu zákona o sociálních službách, která by zabezpečila víceleté financování sociálních služeb se zahrnutím růstu mezd a inflace.

ČSSD chce kvůli chybějícím miliardám na sociální služby v krajích svolat také mimořádné jednání vlády, avizoval v úterý předseda poslanců sociální demokracie Jan Chvojka. Doufá v tomto v podporu krajů, kterých se financování sociálních služeb týká.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy Kč. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.

Sněmovna jednala o situaci v sociálních službách už koncem března. Požádala tehdy vládu, aby o doplacení jednala.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...