15. května 2017 19:18, aktualizováno  20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci a STAN představili společné logo. Symbolizuje rodinu a budování společnosti

Nové logo koalice Lidovců a Starostů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové logo koalice Lidovců a Starostů. | foto: www.lidovcistarostove.czLidovky.cz

PRAHA „Vyrostla tu generace lidí, pro které je důležitější umět spolupracovat, než se jen hádat před televizními kamerami,“ uvádí Lidovci a Starostové na své nové webové stránce. Mimo důvody, proč spojili síly, představily strany také společné modro-žluté logo. Rostoucí žluté sloupce mají symbolizovat budování společnosti odspodu a zohlednění potřeb rodin.

„Proč jdou spolu do voleb Lidovci a Starostové?“ kladou si na svých stránkách obě strany řečnickou otázku. A odpověď je podle nich jasná: „Po dvaceti osmi letech od sametové revoluce tu vyrostla generace lidí, kteří dospěli ve svobodné společnosti, uspěli ve svých profesích a nejsou zatíženi dědictvím minulého režimu.“

Jednotlivé pruhy na logu podle obou předsedů postupně představují rodinu, obec, region a celý stát a společnost. Zároveň je podle nich logo i symbolem růstu síly. „Je to ten nárůst, který očekáváme. A také to symbolizuje to, že politici by měli mít blízko k lidem, k rodinám a že od těch rodin, přes obce, přes regiony potom se má vládnout,“ řekl Bělobrádek. „Vládnutí má být zespoda. Nemá to být demokratický centralismus, ale má to být vládnutí tak, aby potřeby lidí od rodin přes obce a regiony se projevovaly i v celostátním měřítku,“ doplnil.

Obě uskupení jednala o vzniku volební koalice od loňského prosince, vedení lidovců a starostů její vznik potvrdila v dubnu. Teoreticky by vytvoření koalice ještě mohl zvrátit sjezd KDU-ČSL, to ale Bělobrádek neočekává. „Já schválení očekávám a budeme jenom sledovat, jaký bude ten poměr. Nicméně já jsem byl minulý týden na jižní Moravě, ve Zlínském kraji, na Vysočině, já jsem optimista,“ řekl.

Nově vzniklá koalice potřebuje pro vstup do Poslanecké sněmovny překročit hranici deseti procent. Podle serveru iDnes.cz se ale politici nebojí, že by tohoto výsledku nedosáhli. „Společně s KDU-ČSL chceme vytvořit třetí sílu české politiky, která má konkurovat ANO a ČSSD,“ uvedl první místopředseda STAN Vít Rakušan.

Strany by podle Bělobrádka měla cílit na středové voliče, kteří chtějí prozápadní orientaci země, ekonomickou prosperitu a nevěří na vládu silné ruky. Zároveň by koalice podle něj měla nabídnout novou generaci politiků, kteří nejsou spojeni s minulými skandály.

dvDaniela Vlčková, ČTK