5. června 2018 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci chtějí mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli dávkám na bydlení

Pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský na jednání pražského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský na jednání pražského... | foto: ČTK

PRAHA Lidovci v úterý požádali o svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli připravovaným změnám u vyplácení příspěvku a doplatku na bydlení. Chtějí přimět ministerstvo práce k odložení záměru, který by podle nich zvýšil riziko chudoby až u čtvrt milionu domácností, zejména u rodin s dětmi a seniorů. Novinářům to řekl poslanec Jan Čižinský.

Žádost o svolání mimořádné schůze podepsalo přes 40 zákonodárců z klubů KDU-ČSL, Pirátů, TOP 09 a Starostů. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) nyní musí schůzi svolat do deseti dnů. Svolání schůze neznamená, že se schůze nakonec uskuteční, protože poslanci nemusí schválit její program, jak se v tomto volebním období stává. Navzdory tomu se otevře debata řečníků s přednostními právy, tedy předsedů klubů i stran, členů vedení Sněmovny nebo členů vlády.

Čižinský se pokusil zařadit problém příspěvků na bydlení na páteční jednání Sněmovny, ale poslanci mu nevyhověli. Už tehdy oznámil, že pokud nebude jeho návrh schválen, požádá o svolání mimořádné schůze.

Obecních bytů je nedostatek

Příspěvky by se navíc neměly valorizovat, neboť podle ministerstva již ceny bydlení nerostou. Doplatky na bydlení by se nově měly vypočítávat pouze z průměrných cen nájmů v obecních bytech, zatímco nyní se do průměru započítávaly i komerční nájmy, jež jsou vyšší. Ministerstvo podle Čižinského také argumentuje, že by se lidé, kteří na dávky nedosáhnou a hrozí jim ztráta bydlení, měli stěhovat do obecních bytů. Těch ale obce nemají dost.

Ministerstvo práce podle Čižinského už začalo upravovat některé parametry připravovaného zpřísnění podmínek pro dávky na bydlení, změny ale nejsou dostatečné. Poslanec by považoval za nejvhodnější, kdyby úřad od změn ustoupil do doby, než bude přijat zákon o sociálním bydlení.

ČTK