15. listopadu 2017 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci kritizují Duku za blahopřání Okamurovi. Nemám se za co stydět, tvrdí kardinál

Dominik Duka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominik Duka. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Lidovcům a dalším významným osobnostem českého katolického života se nelíbí dopis, kterým kardinál Dominik Duka blahopřál k volebnímu výsledku Tomiu Okamurovi (SPD). V něm předsedovi SPD píše, že se s ním „shodne v mnoha tématech“. Dopis, který Okamura v pondělí zveřejnil na sociálních sítí, vyvolal kritiku veřejnosti. Duka ve středu na svou obranu uvedl, že chtěl být zdvořilý.

„Jsem přesvědčený, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v naší zemi i řada jiných témat,“ píše se v kardinálově dopisu předsedovi SPD Okamurovi.

Duka přitom poslal své blahopřání všem předsedům politických stran, které se dostaly do Poslanecké sněmovny, sdělení se však odlišovalo. Konkrétní znění vzkazu pro Okamuru se podle serveru iHned.cz nelíbí lidovcům, kteří kardinálův dopis i jeho obsah odsoudili. Duka se ve svém středečním prohlášení vůči negativním reakcím veřejnosti vyhranil.

„Vyzvu-li někoho k práci pro právo a spravedlnost, řeknu-li, že mi na srdci leží bezpečí lidí v této zemi, nemám se za co stydět a za svými slovy si stojím. Pokud některý z představitelů stran využije mé gratulace k další propagaci, je to jeho věc, ne moje,“ tvrdí Duka. Zároveň dodal, že i nadále hodlá jednat slušně a psát, co a komu uzná za vhodné.

15.listopadu 2017 v 14:22, příspěvek archivován: 15.listopadu 2017 v 16:07

Řeknu-li, že mi na srdci leží bezpečí lidí v této zemi, nemám se za co stydět a za svými slovy si stojím, byť by se to někomu nelíbilo a má slova chtěl zneužít k politikaření. https://t.co/k1QBoOlulH

Tomio Okamura se na sociálních sítích pochlubil tím, že ho Dukovo blahopřání velmi těší. „Už dlouhodobě máme podobnou starost o budoucnost naší země, evropské civilizace a hodnot, které s sebou nese, jako jsou svoboda, demokracie, lidská práva a také naše křesťanské kořeny, včetně podpory tradiční rodiny,“ reagoval na kardinálův dopis předseda SPD. 

Okamura v poslední době zkritizoval několik lidoveckých poslanců za jejich přístup k uprchlíkům. „Popravdě nechápu, co jsou ta témata, která spojují SPD a katolíky, o kterých pan kardinál Duka píše. U něj a jeho SPD vidím především lhaní, překrucování pravdy, vytváření atmosféry strachu a nenávisti vůči lidem,“ komentoval pro server iHned.cz blahopřání místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Jeho názor podpořil i další lidovecký místopředseda Ondřej Benešík. Ten prý nechápe, jak se Okamura fakticky zasloužil o bezpečí České republiky. Benešík byl dříve mimo jiné stranickým předsedou na Zlínsku. Podle něj tamní katolíci vyzývali ostatní k tomu, aby nevolili lidovce, ale Okamurovu stranu SPD. „Okamura nám nějaké voliče možná vzal. Stále ale věřím, že většina našich voličů umí rozpoznat, kdo je populista a politický podnikatel jako on,“ míní Benešík.

13.listopadu 2017 v 14:00, příspěvek archivován: 15.listopadu 2017 v 12:24

Obdržel jsem osobní dopis od kardinála Dominika Duky, kde pan kardinál píše, že "je přesvědčen, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v České republice i řada jiných témat". Viz. příloha. Vážím si těchto slov a zaslal jsem panu kardinálovi odpověď v tomto znění:
Vážený pane kardinále, velmi si cením Vaší gratulace, ale ještě víc toho, že už dlouhodobě máme podobnou starost o budoucnost naší země, evropské civilizace a hodnot, které sebou nese, jako jsou svoboda, demokracie, lidská práva a také naše křesťanské kořeny, včetně podpory tradiční rodiny.
Děkujeme za vaše otevřené postoje a v nás máte ve výše uvedených tématech svůj další, stále silnější hlas a pevnou oporu.

S úctou, Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Co si o tom myslíte Vy? Napište mi do komentářů. A jestli se mnou souhlasíte, prosím SDÍLEJTE. Přeji hezký večer

Duky se na druhou stranu zastal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Myslím, že nenapsal Tomio Okamurovi nic, co by mělo vyvolávat diskusi o jeho morálních kvalitách. Ba naopak. Připomenul mu, aby se choval slušně a dodržoval zákony,“ napsal na svém twitterovém účtu Zdechovský. 

14.listopadu 2017 v 09:35, příspěvek archivován: 15.listopadu 2017 v 17:34

Musím se zastat @dominikduka Myslím, že nenapsal nic #Okamura, co by mělo vyvolávat diskusi o jeho morálních kvalitách. Na naopak. Připomenul mu to, aby se choval slušně a dodržoval zákony. A myslím, že Okamurovo "pochlubení se" dopisem bude spíše problém pro něj :-)

Okamuru před volbami podle serveru iHned.cz podpořil také časopis RC Monitor, který cílí právě na katolíky. Vydal článek, ve kterém se píše, že je lepší volit SPD, než tradiční politické strany. List také vydal varování, že pokud strana ve svém volebním programu plánuje podporovat Evropskou unii, je nevolitelná. „Slova ve vašem časopise jsem četl s velkým smutkem a zároveň zděšením,“ napsal do časopisu plzeňský biskup Tomáš Holub. Zároveň dodal, že s takovými postoji zásadně nesouhlasí a je hluboce přesvědčený, že jsou proti duchu evangelia.

Duka mě zklamal, tvrdí Halík

Na dopis kardinála Duky reagovaly i další osobnosti českého katolického života. Mezi nimi je i univerzitní profesor a katolický kněz Tomáš Halík, který je zároveň nositelem Templetonovy ceny a řady dalších ocenění. „Otec Dominik je pro mne největším zklamáním posledního desetiletí. Známe se půl století. Od jeho jmenování na pražský arcibiskupský stolec jsem očekával mnoho dobrého, vždy jsem si ho velmi vážil. Nikdy bych nečekal, že nakonec bude mít skutečně asi v lecčems blíž k světu Parlamentních listů, Okamury či narozeninových večírků Mynáře a Klause, než k hodnotovému světu papeže Františka a svých někdejších přátel z ‚podzemní církve‘,“ okomentoval v úterý kardinálův dopis Halík pro server Deník.cz.

Svůj názor k Dukově blahopřání popsal také literární historik a profesor Martin C. Putna. Ten si myslí, že kardinálovo přátelství se šéfem SPD je nebezpečné. „Tak jako se dnes stydíme za kněze a zvláště za biskupy, kteří ve 20. a 30. letech minulého století podporovali autoritářská hnutí napříč Evropou, tak je dnes třeba se stydět za kněze a biskupy, kteří podporují současné extremisty. I tehdy to nejdřív vypadalo, že fašisté a autoritáři jen tak mluví a že svoje výhrůžky násilím nemyslí vážně. I ten, kdo mlčí, s nimi souhlasí. A ten, kdo je chválí, je jejich spoluviníkem. Hanba,“ dodává Putna.

Vyjádření kardinála Duky

Do těchto dob jsem měl zato, že demokracie je – podle slov T.G.Masaryka – diskuse. Dnes se stále víc a více přesvědčuji, že pro mnohé je demokracie a svoboda slova především otevřený prostor k hulvátství a sprostotě.

Mne samotného ke slušnosti vychovávala moje matka, která byla prostým děvčetem ze Šumavy. Měla ovšem to, čemu se říká „kinderstube“, tedy jasnou představu o tom, co je slušnost.

Právě toto vychování mi vždy říkalo, že mám být zdvořilý – i proto jsem vždy k výsledkům voleb gratuloval představitelům různých stran. Nejinak tomu bylo i tentokrát, hlavní myšlenky z každé gratulace byly zveřejněny na mém webu hned po volbách.

Vyzvu – li někoho k práci pro právo a spravedlnost, řeknu-li, že mi na srdci leží bezpečí lidí v této zemi, nemám se za co stydět a za svými slovy si stojím.

Pokud některý z představitelů stran využije mé gratulace k další propagaci, je to jeho věc, ne moje. Především je dobré vidět celý kontext – tedy co jsem měl na mysli – a ne vytržení několika slov ze souvislostí.

Hodlám i nadále jednat slušně a psát co a komu uznám za vhodné. Na to nepotřebuji nikoho, kdo by mi radil. Nepovažuji se totiž ve svém věku za nějakého uličníka, který musí poslouchat co mu velí lidé akademicky vzdělaní, kteří se ve skutečnosti cítí být běžným lidem nadřazení.

Vím, že těžko zabráním mediálním honům, ale volají-li někteří lidé po mém vyjádření a „vysvětlení“, rád je takto z Říma od Svatého otce poskytnu.

Zdroj: www.dominikduka.cz

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz