27. května 2017 11:53, aktualizováno  16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bělobrádek byl opět zvolen předsedou KDU-ČSL. Drtivě porazil Čunka

Volební sjezd KDU-ČSL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební sjezd KDU-ČSL | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Předsedou KDU-ČSL bude i další dva roky Pavel Bělobrádek. Na stranickém sjezdu porazil Jiřího Čunka, hlasovalo pro něj 84 procent delegátů. Poražený Čuněk se o pozici místopředsedy či o jinou funkci ve vedení strany ucházet nebude. Sjezd také schválil uzavření volební koalice s hnutím STAN. Část lidovců měla výhrady, přesto spojenectví podpořilo 81,72 procenta delegátů.

Pavel Bělobrádek obhájil post předsedy KDU-ČSL. Hlasovalo pro něj 227 delegátů z 276 přítomných, získal tak 84 procent hlasů. Bělobrádek po vyhlášení výsledků slíbil, že udělá vše pro to, aby KDU-ČSL byla úspěšná. Podle něj to bude ve prospěch všech obyvatel Česka. Poděkoval také Čunkovi, díky jeho kandidatuře nebyla podle Bělobrádka volba nudná. Prvním místopředsedou byl také znovu zvolen ministr zemědělství Jurečka. Získal 65,5 procenta hlasů, porazil šéfa poslaneckého klubu Jiřího Miholu.

Místopředsedy KDU-ČSL byli zvoleni Mihola, Benešík, Herman a Bartošek. Z předsednictva vypadla Roithová, ministr kultury je jediný nováček.

Bělobrádkovi bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb gratulovali na twitteru předsedové TOP 09 a ODS Miroslav Kalousek a Petr Fiala. Šéf ODS zároveň vyjádřil víru ve „spolupráci ve prospěch demokracie a prosperity ČR“.

Poražený kandidát na post předsedy Čunek řekl novinářům, že vítězství ani nečekal. Jeho cílem bylo upozornit na témata, která považuje pro současnou společnost důležitá. „Orientovat správným způsobem naši stranu, aby si všímala důležitých věcí, to jsem určitě chtěl,“ řekl. Čunek dodal, že vůči nově zvolenému vedení bude loajální. „Za nově zvoleným vedením, ať tam bude kdykoliv z těch, kteří kandidují, stát budu. Jsem lidovec,“ prohlásil.

O Čunkově kandidatuře se spekulovalo v posledních několika měsících, hejtman a senátor se ale před lidoveckým sjezdem jasně nevyjádřil. Vystupoval ale kriticky k některým krokům vedení strany. Při jednáních s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) o vzniku volební koalice kritizoval způsob, jakým vedení lidovců k rozhovorům přistoupilo. Podle něj začalo jednání příliš pozdě a zůstalo málo času na to, aby členské základny obou subjektů mohly spojenectví vstřebat.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek před hlasováním označil koalici lidovců a starostů za jedinou sílu, která zajistí, že se lidé nebudou muset stydět za dění v Česku. Šéf STAN Petr Gazdík mluvil o tom, že díky koalici může být českým premiérem po volbách Bělobrádek, který bude podle dohody celostátním lídrem společné kandidátky.

Volební sjezd KDU-ČSL. Projev měl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Volební sjezd KDU-ČSL

V tajné volbě hlasovalo pro vznik koalice lidovců a starostů 228 z 279 přítomných delegátů, spojenectví tak získalo podporu 82 procent přítomných. „Věřím, že společně dokážeme víc, že společně dokážeme zvítězit,“ řekl Bělobrádek po vyhlášení výsledků, které uvítal hlasitý potlesk sálu. Gazdík poděkoval lidoveckým delegátům za „odvážné rozhodnutí“. „Za Starosty a nezávislé vám mohu slíbit, že podaná ruka starosty bude vždycky platit,“ řekl.

Na sjezd KDU přijel i režisér Filip Renč, který natočil koalici KDU-ČSL a STAN volební klip. Jeho služeb využívali politické subjekty už dřív. V roce 2006 ODS a v roce 2013 Miloš Zeman pro prezidentskou volbu.

Volební koalice bude muset pro vstup do Sněmovny získat přinejmenším deset procent hlasů. I z toho důvodu její vznik kritizovali někteří delegáti, kteří upřednostňovali zařazení zástupců STAN na kandidátky KDU-ČSL. Při této formě kandidatury by na vstup do Sněmovny stačilo pět procent hlasů.

„Teď jde o to, jak bude vypadat politický systém v České republice“

„Jsme v jiné situaci než v roce 2013, kdy jsme se vraceli zpět a kdy jsme chtěli zachránit sebe samé,“ vrátil se Bělobrádek k návratu lidovců do Sněmovny před čtyřmi lety. „Teď jde o víc, jde o tom, jak bude vypadat politický systém v České republice. Zda to bude parlamentní demokracie, prezidentský nebo poloprezidentský systém, centrálně řízená demokracie nebo autoritářský systém,“ uvedl Bělobrádek.

S poukazem na hnutí ANO a jeho předsedu Andreje Babiše řekl, že se ukázalo, že lidé kritizující systém se na jeho tvorbě v minulosti sami podíleli a mají své vlastní skandály. Změnu k lepšímu podle něj může přinést KDU-ČSL, protože její představitelé se vzhledem ke svému věku nepodíleli na událostech 90. let.

Na sjezdu KDU-ČSL vystoupil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jeden z nejočekávanějších projevů začal Kalousek slovy: „Mám tu čest být na jedenáctém sjezdu KDU-ČSL.“ Kalousek, který je také bývalým předsedou lidovců, od strany odešel v roce 2009 a založil konkurenční TOP 09.

Na Kalouskovu poznámku ve svých nominačních projevech reagovali oba kandidáti na předsedu lidovců Pavel Bělobrádek a Jiří Čunek. Současný šéf KDU-ČSL Bělobrádek uvedl, že značnou flexibilitu předvedl i Kalousek, když ze strany odcházel. Čunek prohlásil, že Kalousek přišel na sjezd jenom proto, aby si do své bývalé strany rýpnul. „Nepřišel nám nic jiného sdělit. Opět chtěl do televizních obrazovek říct: ‚Lidovci jsou hadi, půjdou s každým‘,“ řekl Čunek.

K úplnému sloučení stran podle Gazdíka nedojde

Gazdík novinářům po zveřejnění výsledků řekl, že nepředpokládá, že by došlo k úplnému sloučení lidovců a STAN. Starostové jsou podle něj stranou silných osobností, které prošly testem voleb, když usilovaly o své mandáty v zastupitelstvech měst a obcí.

Předseda Starostů Petr Gazdík po Bělobrádkově projevu vyzdvihl dosavadní spolupráci s lidovci. Představitelé KDU-ČSL podle něj jsou věrohodnými partnery, s nimiž není třeba uzavírat smlouvy.

Gazdík mluvil i o tom, že podzimní volby určí budoucí směřování české společnosti. Ačkoliv ze zdá, že v nich zvítězí hnutí ANO, podle Gazdíka existují i jiné varianty. „Česká republika nemusí mít premiéra Andreje Babiše. Česká republika může mít premiéra Pavla Bělobrádka,“ uvedl. Bělobrádek podle něj má vizi i schopnosti lídra.

Další z hostů, bývalý předseda Senátu Petr Pithart, ve svém projevu varoval před ohrožením demokracie, které podle něj vždy přichází v době, kdy ji lidé považují za samozřejmou. KDU-ČSL podle něj má velkou zodpovědnost v situaci, kdy se některé síly snaží rozvolňovat vyvážení mocí a oslabovat roli Parlamentu. Podpořil také Bělobrádka, u něhož vyzdvihl úsporný styl a tah na branku a kterého přirovnal k dlouhodobému lidoveckému předsedovi z 90. let Josefu Luxovi.

Kritika koalice z řad KDU-ČSL

Koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých (STAN) je podle lidoveckého předsedy Pavla Bělobrádka jediná síla, která zajistí, že se lidé nebudou muset stydět za dění v Česku a že se věci nebudou měnit k horšímu. Někteří delegáti sjezdu se ale proti koalici vymezili. Například uherskohradišťský delegát Petr Švehla mluvil o tom, že KDU-ČSL nemá zapotřebí se s někým spojovat.

„Strana, která je na vzestupu, nemá zapotřebí, aby se s někým spojovala,“ řekl Švehla. Pražský delegát Pavel Mareš zase varoval před hrozbou desetiprocentního volebního prahu, který by musela koalice pro vstup do Sněmovny překonat a který by mohl způsobit, že by KDU-ČSL nezískala žádné poslance.

Obavy z volební koalice, které zazněly od některých delegátů, jsou podle Gazdíka pochopitelné. „KDU-ČSL je konzervativní strana. Rozumím, že vrhnout se do něčeho nového může vyvolávat obavy a strach, ale věřím, že pro tuto zemi to stojí za to,“ podotkl.

Bělobrádek a Gazdík pdoepsali dohodu o vzniku volební koalice v dubnu, v květnu bylo představeno společné logo lidovců a starostů.

Gazdík novinářům řekl, že desetiprocentní hranici nepovažuje za problém. „Těch deset procent pro nás není překážka, ale nutnost. V zemi, kde chcete něco měnit, těch deset procent musíte mít,“ uvedl.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!